Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berlin, Afrin’deki operasyonlarda kullanılan Alman tankları ile ilgili Ankara ile görüşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman yetkililer, çarşamba günü Berlin ve Ankara’nın Suriye’de Alman tanklarının kullanılmasına ilişkin tartışmalar çerçevesinde Afrin’de yürütülen operasyona dair görüşmelerde bulunacaklarını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maria Adebahr, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Türkiye’nin operasyonlarındaki askeri teçhizatlar hakkında görüşeceğini bildirdi.

Alman hükümeti, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonda Leopard 2 tanklarını kullanmasına ilişkin fotoğrafların ortaya çıkmasından sonra yerel kamuoyunun baskısı altına girdi.

Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu, Berlin’i Ankara’ya gizli anlaşma ile silah satmakla suçladı.

Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı muhafazakâr kanat milletvekillerinden Norbert Röttgen, Sosyal Demokrat Partili Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’e çağrıda bulunarak Türkiye’ye silah temininin askıya almasını talep etti.

Tagesspiegel gazetesine açıklamalarda bulunan Röttgen “Türk ordusu Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri izliyorsa, Türkiye’deki Leopard tanklarının savaş gücünün Almanya tarafından artırılması kabul edilemez” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Birliği’nin önde gelen isimlerinden olan milletvekili Röttgen, “Ülkedeki insan hakları durumu ve hukuk düzeninin bozulması nedeniyle Türkiye’ye silah temin edilmesi engellenmelidir” dedi.

İki NATO üyesi ülke arasındaki ilişkiler, Almanya’nın Türkiye’deki darbe girişiminin ardından alınan güvenlik önlemlerine yönelik eleştiriler nedeniyle gerilmişti.

İki ülke dışişleri bakanlarının durumun iyileştirileceğine ilişkin sözlerinin ardından ilişkiler son haftalarda dereceli olarak düzeliyor. Fakat yapılan yorumlar YPG’ye karşı yürütülen operasyonun Almanya ile olan yakınlaşmayı tersine döndürebileceği yönünde.

Berlin yönetimi, 2006 ve 2011 yılları arasında 354 adet Leopard 2 tankını Türkiye’ye gönderdi. 2005 yılında imzalanan anlaşma uyarınca Ankara, Berlin’in izni olmaksızın üçüncü bir şahsa tankları veremiyor ya da satamıyor. Ancak bu madde haricinde tankların nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla kısıtlama bulunmuyor.