Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berlin: Türkiye iki Alman vatandaşını daha siyasi sebeplerden dolayı tutukladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada iki vatandaşının daha siyasi sebeplerden dolayı Türkiye’de tutuklandığını, bu tutuklamayla birlikte Türkiye’de siyasi sebeplerden ötürü tutuklu bulunan Alman sayısının 12’ye yükseldiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Maria Adebahr “31 Ağustos’ta iki Alman vatandaşı siyasi sebeplerden ötürü Türkiye’de tutuklandı. Almanya’nın İzmir’deki Başkonsolosluğu resmi olmayan kaynaklardan iki Alman vatandaşının tutuklandığını bildirdi. Bu malumat daha sonra Antalya polisi tarafından doğrulandı” dedi.

Konsolosluk yetkilileri iki Alman vatandaşı ile görüşemezken Sözcü yardımcısı, bu tutuklamalar ve tutuklananların kimlikleri hakkında daha fazla bilgi vermekten kaçındı

Diğer taraftan Alman hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, “Bizim Türkiye’den çok net bir şekilde beklediğimiz ve Almanya Başbakanı’nın da son günlerde tekrarladığı şey Türkiye’nin sebepsiz yere tutuklanan bütün Alman vatandaşlarını serbest bırakması” şeklinde konuştu

Özet olarak Almanya, aralarına çifte vatandaşlıların da olduğu 12 Alman vatandaşının Türkiye’de siyasi sebeplerden ötürü tutuklu halde bulundukları söylüyor.

Ankara ve Berlin arasındaki ilişkiler özellikle Temmuz 2016’da Recep Tayyip Erdoğan hükümetine yapılan darbe girişimi sonrasında bir hayli bozulmuş durumda.

Ankara Berlin’i darbeci olarak düşündüğü kişileri ve Kürt isyancıları barındırarak teröristlere hoşgörü göstermekle suçluyor.

Öte yandan, Berlin Türkiye’deki hükümetin 2016’daki darbe girişiminden sonra başlattığı geniş çaplı sınır dışı ve tutuklama faaliyetlerini kınıyor.