Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berlin’de toplanan aktivistler Katar’ın boykot edilmesini istedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Berlin’deki siyasi aktivistler bugün, Katar’ın başkenti Doha’nın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için yasadışı ollara başvurduğunu duyurdular. Katar’daki işçilerin haklarının ihlal edilmesine karşı olduklarını açıkladılar.

Almanya Marksist Leninist Partisi’nin (MLPD) Berlin’deki Katolik Merkezi’nde düzenlediği toplantıda bir araya gelen onlarca hukukçu ve siyasi aktivist, 2022’de Katar’da yapılacak olan Dünya Kupası hazırlıkları için çalıştırılan işçilerin insanlık dışı koşullara maruz bırakıldığını ifade etti. Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Aktivistler, Katar ile yine işçi haklarını ihlal eden Alman şirketi Siemens arasında güçlü ilişkiler olduğuna dikkat çekerek tarafların boykot edilmesini talep etti.

Parti üyelerinden Annie Hawker işçilerin maruz kaldığı insanlık dışı duruma ve ihlal edilen haklarına işaret ederek “Bu toplantıya birçok ülkeden aktivist iştirak etti. Siemens ile birlikte yatırım ortaklığı kuran Katarlı şirketlerin ihlal ettiği işçi haklarını gündemimize aldık. Siemens, yatırımlarıyla, ortaklıklarıyla ve işbirliği halinde olduğu şirketlerle birlikte 6.2 milyar euro civarında bir kâr elde ediyor. Ancak bu sırada yapılan uygulamalar 3 bini Almanya’da olmak üzere Almanya’daki 7 bin işçiyi tehdit ediyor” Hawker, MLPD’nin işçilerin sömürülmesine karşı durduğunu ve partinin Doha’daki işçilerin maruz kaldığı ihlalleri durdurmak için ciddi adımlar atmaya karar verdiğini vurguladı.

Berlin’deki partinin genel başkan yardımcısı Dita Yunus da başta Bangladeş ve Nepal olmak üzere birçok yoksul ülkeden Katar’a giriş yapan işçilerin sayısının çokluğuna dikkat çekti. İşçilerin çalışma şartlarının çok kötü olduğunu belirtti.

Katar’ın, Almanya, Avrupa ve dünyanın diğer yerlerinde çok büyük yatırımlara sahip olduğunu, büyük yatırımlarla işçileri köleleştirerek çıkarları uğrunda istismar ettiğini söyleyen Yunus yatırım ve para gücünün kötüye kullanıldığına dikkat çekti. Katar’ın Dünya Kupası hazırlıklarında çalıştırdığı işçilerin sömürüldüğünü vurguladı.

Yunus, Katar’ın 2022 Dünya Kupası organizasyonunu alabilmek için yasadı ilişkilerini kullandığını kaydetti.