Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berlusconi’ye yasak kalktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalya basınında yer alan haberlere göre, İtalya Mahkemesi, daha önce yolsuzluk nedeniyle yargılanan eski Başbakan Silvio Berlusconi hakkında verilen kamu görevinde bulunma yasağını kaldırdı. Böylelikle, Berlusconi’nin siyasi hayata dönmesinin yolu açıldı.

Mahkeme kararı, Berlusconi’nin “5 Yıldız Hareketi” (M5S) ve sağ ittifak içindeki “İtalya’nın Kardeşliği Partisi” arasında yaşanan yakınlaşmadan sonra iki partinin koalisyon kurmasına karşı olmadığını açıklamasından sonra geldi.

Corriera Della Sera gazetesinin haberine göre, Milano Mahkemesi, Berlusconi’ye uygulanan ve 2019 yılına kadar devam etmesi kararlaştırılan yasağın bir an önce kaldırılması talimatını verdi.

Karar, ülkede devam eden koalisyon hükümeti kurma çalışmalarının başarısız olması halinde 81 yaşındaki Berlusconi’ye yeniden Başbakanlık yolunu açabilir. Ancak, M5S ve İtalya’nın Kardeşliği Partisi’nin yakınlaştığı bir ortamda, mahkeme kararının geciktiği ifade ediliyor.

İtalya’da, 4 Mart günü düzenlenen seçimlerde, Berlusconi liderliğindeki Forza İtalya Partisi ve Matheu Silvino’nun liderliğindeki İtalya’nın Kardeşliği Partisi’nin yer aldığı Sağ İttifak, oyların yüzde 37’sini kazanmıştı. M5S partisi ise aldığı yüzde 32’lik oy oranıyla parlamentonun en büyük partisi haline gelmişti.

Hiçbir partinin tek başına hükümet kuramadığı İtalya’da, M5S, yüzde 17 oy alan İtalya’nın Kardeşliği Partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için partiden Berlusconi ile olan ittifakını bozmasını istiyor.

Berlusconi ise geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, iki partinin koalisyon kurmasına yeşil ışık yakarken, parti liderleri, bugün, koalisyon görüşmelerini başlatmak üzere Milano’da bir araya gelecek.