Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berri seçim sonrası için anayasal ayaklanma çağrısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, “parlamento seçimlerinden sonra seçim yasasının geliştirilmesi” çağrısında bulundu.

Seçme yaşı, siyasi yaşantının yenilenmesi ve iktidarın genç nesillerle dönüşümü konularının incelenmesine teşvik etti.

Temsilciler Meclisi’nde ABD’li ve Lübnanlı öğrencilerle gerçekleştirdiği diyalogda Berri siyasi mirasa aykırı olduğunu vurgulayarak “Ben bey değilim oğlum da bey değil onun oğlu da bey olmayacak siyaseti devir almayacak. Kendimi, Güney Lübnan’da feodalizmi ortadan kaldırabildiğim için takdir ediyorum. Ben Musa Sadr cephesindeyim ve bu bana miras olarak kalmadı” açıklamasında bulundu.

Berri “Lübnan’daki mezhepler nimettir ancak mezhepçilik bir felakettir. Lübnan’da, mezhepsel bakış açılarından dolayı kimseyi sorumlu tutamayız” ifadelerini kullandı.

Başkan, Temsilciler Meclisi’ni, Birleşmiş Milletler’e benzer, mezhepler, gruplar, partiler ve siyasi güçlerin temsilcilerini içeren mini bir kuruma benzetti.

Parlamento Başkanı konuşmasında “Lübnan’ın bir model olarak ele alınması, İsrail’in yaratacağı tehdide sebep oluyor. Onun serbest ekonomisi ve bankacılık sistemi de İsrail’e ekonomik bir rakip oluşturuyor. Bu etkinlik gösterilmeli. Ayrıca, İsrail’in finansal kaynaklarımızdaki, emellerini de göstermeliyiz. Bu dosyanın uluslararası hukuk ile tam bir şekilde anlaşılması gerekiyor.

Uluslararası diplomasinin, İsrail’in özellikle 425 ve 1701 Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini ortaya çıkarması gerekiyor. Lübnan, Filistin halkının haklarını korumak için tarihi roller oynadı ve oynamaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kendisine sorulan sorulardan birine cevap olarak Berri, göreceli yasanın Lübnan için bir zorunluluktan daha fazlası olduğunu söyledi. Ancak bunun bir hayal olmadığını, bununda mezheplerin yıkamayacağı geniş coğrafi çevreyle mümkün olacağının altını çizdi. Berri “Siyasal mezhepçiliğin ortadan kaldırılması için yapılan 3 diyalogda başarısız oldu” dedi.

Suriyeli mülteciler meselesine değinen Temsilciler Meclisi Başkanı, Devlet okullarında Suriye öğrencilerinin Lübnanlı öğrencilerin sayısından daha fazla olduğuna dikkat çekti. Yerinden olmuş Suriyelilerin krizini çözmek Suriye’ye dönüşleri çerçevesinde olmalıdır dedi.

Berri son olarak öğrencilere Lübnan’da beraber yaşamak için terörle mücadele edilmesi ve her başarılı hareketin temelini birlik ile olduğunu aktardı.