Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berri ve Nasrallah hükümetin bir an önce kurulması çağrısında bulumdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah Meclis Başkanlığı seçiminin sorunsuz biçimde tamamlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Hizbullah ve Emel, Cuma akşamı iki taraf arasında bir toplantı yapıldığını açıkladı. Toplantıya Berri’nin Siyasi Danışmanı, Maliye Bakanı Ali Hasan Halil ve Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah’ın Siyasi Danışmanı Hüseyin el-Halil katıldı. Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, bölgenin ve Filistin’in genel durumu gözden geçirildiği aktarıldı. Görüşmede Filistin halkının ulusal mücadelesinde tam destek verildiği vurgulandı.

Açıklamada ülke gündemindeki sorunların derinlemesine ele alındığı vurgulandı. Her iki taraf da, parlamento seçimlerinin ve geniş halk katılımının sonuçlarının olumlu değerlendirdiklerini ifade etti. Devlet kurumlarını ve siyasi projeleri inşa etmede Hizbullah ve Emel hareketi ve müttefikleri arasındaki ittifakın önemine vurgu yapıldı. İki taraf da Meclis Başkanının seçilmesi ve hoşnutlukla karşıladıklarını aktardılar. Hükümetin biran önce kurulmasını ve ulusal birliğin sağlanmasını umduklarını dile getirdiler.

Toplantı sırasında, yolsuzlukla mücadele için sıkı çalışmanın vurgulandığı ekonomik, mali ve idari dosyalar kapsamlı bir şekilde ele alındı ve bu dosyaların takibi için uygun mekanizmalar üzerinde anlaşıldı.