Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berri’den Arap Birliği’ne UNRWA çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, ABD’nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) yaptığı mali yardımları durdurma kararı üzerine, dün Arap Birliği’ne olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

Nebih Berri, söz konusu toplantının ‘bu karanlık zamandaki tek ışık olduğunu’ vurguladı.

Berri, İsrail Büyükelçiliği’nin işgal altındaki Kudüs’e taşınması kararıyla başlayan ve UNRWA finansmanını engellemekle sonlanan ABD kararlarının, Filistin davasının tasfiyesi ve Filistinlilerin geri dönüş haklarının kaldırılmasına yönelik süreç olduğunu belirtti. Nebih Berri, daha önce pek çok kez dile getirdiği gibi, tüm Filistin güçlerinin İsrail işgaline, planlarına ve komplolarına karşı birlik olması gerektiğini vurguladı.

Katılımcılar adına konuşan Fethi Ebu el-Urdat, bu anlaşmanın başta Nebih Berri himayesinde imzalandığını açıklayarak kendisine teşekkür etti. Urdat, Berri’nin, Trump’ın Kudüs ve UNRWA yardımları konusunda verdiği karardan sonraki zor aşamada bile Filistin davasına verdiği desteğe vurgu yaptı.

ABD’nin aldığı tehlikeli kararlar nedeniyle ortak bir Filistin-Lübnan hareketinin şart olduğunu ifade eden Urdat, Berri’nin bu konuda çalışmalarının bulunduğunu söyledi. Kamplarla ilgili çok sayıda konunun da ele alındığını belirten Ebu el-Urdat, Lübnan’ın bu meselenin çözümünün takibinde olacağını kaydetti.

El-Urdat ayrıca, Filistin-Lübnan ve Filistin-Filistin ilişkilerinin güçlendirilmesini öngören bu belgeye bağlı olduklarını da vurguladı.