Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Berset, Suriyeli mültecilerin ‘gönüllü dönüşünün’ önemini vurguladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset, Lübnan ziyaretine dün başladı. Berset, iki gün sürmesi planlanan Beyrut ziyaretinde ilk olarak Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile bir araya geldi. Berset, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilerin yeniden aktif hale getirilmesi ve her iki tarafın da ortak çıkar temelinde yardımlaşması gerektiğine dikkat çekti. İkili arasındaki görüşmenin merkezinde Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin durumu vardı. Berset, “Mültecilerin gönüllü olarak dönmesini sağlayacak ortamın oluşturulması gerektiğini” vurguladı.

Berset ile Avn arasında Beyrut’taki Baabda Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede Lübnan yönetiminin Suriyeli mültecilerin güvenli bölgelere dönmesi gerektiği politikasına dikkat çeken ve Rusya’nın mültecilere ilişkin planını takdirle karşıladığını belirten Avn, İsviçre Konfederasyon Başkanı’ndan mültecilerin dönüşü konusunun Suriye’de siyasi çözüm süreciyle bağdaştırılması konusunda Lübnan’a yardım etmesini istedi.

Avn, Lübnan’ın Ortadoğu’da barışın sağlanması konusunda kararlı olduğunu ve Filistin halkının geri dönüş hakkı başta olmak üzere bütün haklarının iadesini savunduğunu söyledi. İsrail tarafından çıkarılan Ulus Devlet Yasası’nı eleştiren Avn, Kudüs’ün insani ve dini sembolik değerinin korunması gerektiğine işaret etti.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Alain Berset de ülkesinin Lübnan halkına ve Lübnan’daki mültecilere desteğini sürdürdüğünü belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu aşamada pragmatist olarak, mültecilerin en iyi şartlarda ve siyasi çözüm süreci de göz ardı edilmeyerek dönüşünü sağlayacak uygulanabilir, gerçekçi bir plan üzerinde durmalıyız.”

Berset ayrıca Rusya tarafından mültecilerin dönüşü için öne sürülen plan üzerinde tartışılması gerektiğini de dile getirerek “Bu tartışmanın yapılacağı tek yer uluslararası kurumlardır” dedi.

Lübnan’ın kültür ve din merkezi haline getirilmesi yönündeki girişimlere de değinen Berset, “İsviçre olarak Lübnan ile ilişkilerimizi geliştirmenin yollarını arıyoruz. Bunda iki tarafın da çıkarı var” ifadelerini kullandı.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı, Baabda Sarayı’ndaki görüşmeden sonra Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ile de bir görüşme gerçekleştirdi. İki ülke parlamentoları arasındaki ilişkilerin gündeme geldiği görüşmede Lübnan ve Ortadoğu’daki son gelişmeler ile Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin durumu ele alındı.

Görüşme sonrası açıklama yapan Berri, Berset ile Lübnan-İsviçre ilişkilerine dair birçok konuyu konuştuklarını ve 1983 yılından bu yana iki ülke arasındaki tarihsel ilişkileri ele aldıklarını belirtti. Berri “Suriyeli mülteciler ile bu konuda Lübnan hükümeti ile iletişim halinde olunması gerektiğine dair fikirlerimizi birbirimize ilettik” dedi.