Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Beyaz Dul’un’ öldürülmesinden sonra… | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

DEAŞ, medyanın gündemine girdiğinden ve sosyal paylaşım sitelerinde geniş kapsamlı yayılmasından beri, çeşitli uyruklardan birçok kişi örgüt bünyesine katıldı… Bazıları ülkesinden kaçtı ve terörizm ideolojisi sebebiyle öldürüldü. Bazıları da bu sahte ve aldatıcı örgütün gerçek yüzünü gördükten sonra pişman olup kaçtı.

The Sun gazetesi, dün internet aracılığıyla DEAŞ’ın üyesi olan Sally Jones’un, 12 yaşındaki oğlu ile ABD’ye ait bir İHA ile Suriye’de öldürüldüğünü belirtti. İngiltere’nin güneyinden olan Jones, İslam’ı kabul etti. İngiltere gazeteleri, aynı şekilde DEAŞ üyesi, zeki bir hacker olan kocası Cüneyd Huseyn’nin 2015 yılında bir İHA ile öldürülmesinden sonra ona ‘Beyaz Dul’ adını verdi. Gazete, istihbarat kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Jones’un haziran ayında, örgütün Rakka’daki kalesinden kaçıp Suriye’nin el-Meyadin beldesine doğru kaçmaya çalışırken ABD’nin Irak-Suriye sınırına yaptığı bombardıman sonucu oğlu ile birlikte öldürüldüğünü belirtti.
BBC’nin Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, “Jones, DEAŞ örgütü için medya araçlarını kullanma ve yönetme konusunda güçlü bir eleman olması nedeniyle öldürülmesi önem arz etmekte.

Jones, örgütün Birmingham’daki en önemli hackerı olarak bilinen Cüneyd Huseyn ile evlendi. Hüseyn 2015 yılında bir hava saldırısı ile öldürüldü.

ABD istihbarat yetkilileri, Jones’un ölümünü yüzde yüz doğrulayamadıklarını söyledi. Bir DNA örneği almanın yolu olmadığını, fakat öldüğünden emin olduklarını ifade ettiler.

Jones’un 2013 yılında Katham’daki evinden ayrılarak internet aracılığıyla tanıştığı Cüneyd Huseyn ile evlenip Suriye’ye gittiği düşünülmekte. Eski punkçı, sosyal medya üzerinden elaman kazanma konusunda aktif çalışarak örgüt propagandası yaptı. Söz konusu propagandalarının bir parçası olarak başörtülü ve kameraya doğru silah doğrultan bir fotoğrafını yayınladı.

Öte yandan, İngiliz Savunma Bakanlığı’nın terörle mücadele şefi Tümgeneral Chip Chapman, daha önce yaptığı bir açıklamada “Jones, örgüte eleman kazandırma pozisyonu ile ‘çok önemli’ bir hedefti” şeklinde konuştu.
ABD kaynakları, geçmişte askeri eğitim almayan 48 yaşındaki eski müzisyen Jones’un ölümünden emin olduklarını dile getirdi. Jones, Batılı kızları örgütte çekiyor, Hristiyanlara yönelik tehdit mesajları yayınlıyordu.

2012 yılından beri, DEAŞ terör örgütüne katılan meşhur kişilerin haberleri medya da daha geniş yer alıyor.

Bu örgüte katılan meşhur kişilerden öne çıkan isimler şöyle;

-Denis Cuspert

Alman rapçi Denis Cuspert, DEAŞ terör örgütüne katıldı. Örgüt lideri Ebu Bekr el-Bağdadi’ye bağlılığını açıkladı. Kendine Ebu Talha el-Almani adını verdi.

Cuspert, örgüt tarafından yayınlanan çok sayıda videoda göründü. Kendisine Almanca konuşan yeni elemanların yetiştirilmesi görevi verildi. ABD yönetimi tarafından teröristlerin bulunduğu kara listeye eklendi.

-Kimberley Miners

İngiliz ‘The Sunday Times’ gazetesi, 27 yaşındaki ünlü model Kimberley Miners’in DEAŞ terör örgütüne katıldığını açıklamıştı.

Miners, Facebook üzerinden Suriye’deki bir DEAŞ militanı ile İngiltere’den ayrılıp örgüte katılmak için iletişime geçti. Gazete eski modelin ‘Britanyalı Ayşe Lauren’ adıyla DEAŞ’ın ‘gelinler’ grubuna katıldı. Eski model daha sonra Facebook hesabından çeşitli silahlar taşıyan kadın fotoğrafları paylaştı.

-Abdulmecid Abdulbari

Aslen Mısırlı olan İngiliz rapçi Abdulmecid Abdulbari, örgüte katılmadan önce şarkı söylemeyi bıraktı. 2014 yılı sonlarında İngiltere’den ayrılarak Suriye’ye gitti.

Abdulbari, ABD’li gazeteci James Foley’i öldürmekle suçlandı. Ayrıca lider Adil Abdulmecid Abdulbari’nin oğlu olan eski rapçi, 1998 yılında gerçekleşen Nairobi ve Daru’s-Selam’daki ABD Büyükelçilikleri’ne düzenlenen bombalı saldırılar ile suçlanmakta.

-Sally Jones

Eski gitarist Sally Jones, 2015 yılında James Foley’in başının kesilmesiyle suçlanan ikinci kişi; İngiliz Hacker Cüneyd Huseyn ile evlendikten sonra DEAŞ örgütüne katılmaya karar verdi.

-Emino

‘Emino’ ismiyle tanınan ve 2011 yılında ülkesinin en iyi rapçisi seçilen Tunuslu rapçi Mervan ed- Duveyri, 2015 yılının mart ayında DEAŞ’a katıldığını açıkladı. Facebook’ta bulunan sayfasında bunu kanıtlayan fotoğraflar paylaştı. Ed-Duveyri, örgüte katılmadan bir süre önce uyuşturucu kullanımından 8 ay hapis yatmıştı.

-Imad Maghribi

2014 yılı sonlarında DEAŞ’a bağlı bir medya platformu, Hollanda’nın ‘Feyenoord’un oyuncusu Imad Maghribi’nin üzerinde el- Bağdadi’nin fotoğrafı bulunan bir tişört giymiş haldeki fotoğraflarını yayınladı.

Al-Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı ve ‘Herkes İçin Adalet ve Anayasal Hayat Forumu’ Üyesi Dr. Vahid Abdulmecid, bazı sanatçıların DEAŞ gibi aşırılık yanlısı terör örgütlerine katılma nedenleri hakkında şunları yazdı, “Batılı entelektüeller aşırılık yanlısı inançlarından dolayı bir terör örgütüne katılmadı. Modern bir kılıf giydirilmiş propagandalarının cazibesine de kapılmadı. Örgüte katılırken aslında sanat, yaratıcılık ve özgürlük konusundaki fikirlerini de önemsemediler. Öncelikli olarak herhangi bir yolla ayrılmak istedikleri kendi ülkeleriyle ilgili iç faktörler onları bu duruma sevk etti. Her toplumda isyankar ve büyük bir dava arayışı içinde gençler bulunur. Bu nedenle, ‘kendine yabancılaşma’ olarak adlandırılan kendilerini meşgul edecek büyük bir dava arayışında olan bu kişiler, söz konusu örgüt gibi gruplara katılabiliyorlar.”

Psikolog Nur Eymen, bazı insanların özellikle de meşhur kişilerin aşırılık yanlısı örgütlere sürüklenmesinin sebebini açıklarken şunları söyledi, “En önemli nedenlerden biri, kişinin kendisine sunulan herhangi bir fikre ikna olmaya hazır olmasıdır. İkna olmaya hazır olan kişi bu nedenle terör örgütlerinin fikirlerini, sorunlara ve fikirlere karşı şiddet eğilimini kabul ediyor. Bazı insanlarda güçlü iktidar aruzları, silahla egemen olma hazzı ve tabi ki mal sevgisi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca onlara istikrar ve birlikte yaşama imkânı sunan bir topluluğa ait olma hissine ihtiyaç duyduklarını sanıyorum. Hiç şüphe yok ki DEAŞ, tüm bu faktörleri zekice kullanmada yeteneklidir.”