Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray: ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını konuşmak için erken | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’nin İsrail’deki Büyükelçiliğini, Tel Aviv’den Kudüs’e taşımak istediğine dair bilgiler için henüz erken dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada, “Bunu konuşmak için henüz erken. Bu konuda açıklayacak herhangi bir şey yok” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) İsrail’in kurulmasını talep etmesinin 70. yıldönümünde düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, ABD Başkanı Trump’ın Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e nasıl taşıyacağını düşündüğünü söylemişti.

Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması Trump’ın seçim vaadi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, başkanlık seçimi kampanyasında verdiği vaatlerden biri olan İsrail Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması konusunda, Başkanın aceleci davranmama kararı aldığı belirtilmişti.

Pence o dönemde yaptığı açıklamada, “Bu bir uygun zaman meselesidir. Değilse bile, zamanlamanın şu anda olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Donald Trump, büyükelçiliğin taşınması fikrini desteklediğini daha önce duyurmuştu. Ancak, bu yıl Kudüs’ü ziyaret ederken, Filistinlileri ve Arap ülkelerini kızdıracak olan bu açıklamayı yenilemedi.

Pence, İsrail ziyaret edecek

Başkan Yardımcısı Pence, önümüzdeki ay İsrail’i ziyaret edecek. Ziyaret sırasında İsrail parlamentosunda bir konuşma yapacağını belirten Pence, “Bugün Yahudi halkını destekleyen herkese minnettar olduğumu belirtmek isterim. Trump beni basit bir mesajla gönderdi; Yönetimimiz altında Amerika her zaman İsrail’in yanında olacaktır” ifadelerini kullandı.

Pence, BM’nin genellikle Yahudi aleyhtarlığının yapıldığı ve Yahudi nefretinin bulunduğu forum olduğu ancak artık BM’deki bu eğilimin son demlerini yaşadığını belirtti.

ABD’nin, İsrail’in güvenliğine verdiği desteğin, bugün rekor seviyeye ulaştığını söylemekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Pence, ABD yönetimin, tıpkı Başkan Trump’ın “İsrail devletinin güvenliği ve istikrarı hiçbir zaman ödün verilmeyecek” ifadeleri gibi, İsrail-Filistin çatışmasında barışı sağlama sözü verdiğini söyledi.