Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray: Trump, Kuzey Kore’ye karşı zayıf ve yumuşak davranmıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD tarafından, bugün yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan vazgeçmesi için gereken bütün baskıların yapılacağı uyarısında bulunularak, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Pyongyang’a karşı zayıf ve yumuşak olmadığı vurgulandı.

Açıklama, ABD Başkanı’nın kızı İvanka Trump’ın Kuzey Kore’ye seyahat etmek istediğini belirtmesine ardından Kuzey Kore yönetiminin karşı çıkması üzerine yapıldı.

ABD heyeti, Kuzey Kore heyetine uzak bir yerde oturacak

Başkan Trump, Kuzey Kore’ye karşı şuana kadar yapılabilecek bütün yaptırımların hayata geçirildiğini açıklamıştı. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, İvanka Trump’ın yarın Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyatları kapanış töreninde, Kuzey Kore heyetine uzak bir yerde oturacağını söyledi.

Konuya ilişkin olarak, gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanders, “Kuzey Kore sınırına 50 kilometre mesafedeki Pyeongchang kentinde düzenlenen kış olimpiyatlarına Pyongyang heyetinin katılmasına izin verimesine rağmen Başkan Trump hiçbir zaman Kuzey Kore’ye karşı yumuşak ve zayıf olmamıştır” dedi.

“Pyongyang’dan olumlu bir tavır bekliyoruz”

Sanders, açıklamasında, “Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda Pyongyang’dan olumlu bir tavır bekliyoruz. Üzerinde yoğunlaştığımız konu bu. Başkan Trump’ın, önceki başkanlar gibi Kuzey Kore’ye karşı yumuşak davranma hatasına düşmediğini söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Yarın düzenlenecek kış olimpiyatları kapanış töreninde Kuzey Kore heyetinin başkanlığını, Güney Kore’ye yönelik bir dizi saldırıdan ve 2010 yılında 46 kişinin öldüğü Güney Kore gemisinin batırılması olayından sorumlu tutulan General Kim Joung Shul yapacak.

“Protokol düzeni farklı olacak”

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, kış olimpiyatlarının açılış töreninden Shul’un karşısında oturmuştu. Sanders ise açıklamasında, kapanış törenindeki protokol düzeninin açılış töreninden farklı olacağını düşündüğünü ifade etti.

“İvanka Trump törende Kuzey Kore heyetinin yakınında mı oturacak” şeklindeki soruya cevap veren Sanders, “Planın öyle olduğunu şimdiden söyleyemeyiz. Kuzey Kore heyetiyle kararlaştırılmış bir toplantımız ya da iletişimimiz yok” şeklinde cevap verdi.

Sanders, ABD Başkanı’nın Kuzey Kore ile olumlu bir girişimde bulunup bulunmayacağı sorusunu ise “Henüz planlanmış bir şey yok” diyerek yanıtladı.

Pyongyang’a en üst düzey yaptırımlar

ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı İvanka Trump’ın Pyeongchang ziyareti, Başkan Trump’ın Kuzey Kore’ye karşı yaptırımlarını artırdığı bir döneme denk geliyor. Trump, Kuzey Kore gemilerine yakıt ikmalinin yasaklandığı son yaptırımların Pyongyang yönetimine karşı alınmış en üst düzey yaptırımlar olduğunu söylemişti.

İkinci aşama ile ilgili ayrıntı verilmedi

“Yaptırımların başarısız olması halinde ikinci aşamaya geçmemiz gerekecek” diyen Trump, ikinci aşamada ne tür adımların atılacağına dair detay vermemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sanders, gazeteciler tarafından sorulan “ABD, Kuzey Kore’ye karşı güç kullanma yoluna gidecek mi?” şeklindeki soruyu, “Detaylara giremeyeceğim” diyerek yanıtsız bıraktı.