Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray, Çin’i ABD seçimlerine müdahele etmekle suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Çin’i, 2018 ara seçimlerine müdahale etmeye kalkmakla suçlamıştı. Bu kez ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump’ın bu ithamlarını yineleyerek Çin’in benzeri görülmemiş şekilde 6 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde Amerikan kamuoyunu etkilemeye çalıştığını belirtti.

Washington’daki muhafazakar Hudson Enstitüsü’nde konuşan Pence “Trump çok başarılı bir yönetici. Çin, Amerika’da Trump dışında bir başkan görmek istiyor ve Çin’in Amerikan demokrasisine müdahale ettiği şüphe götürmez” dedi.

ABD yönetiminin Çin’e saldırması, 2016 yılında Trump’ın seçim kampanyasında Rusya ile işbirliği yapıp yapmadığıyla ilgili soruşturmanın devam ettiği sırada geldi.

ABD Adalet Bakanlığı Pence’nin konuşmasından birkaç saat önce, Rusya’nın Hollanda, İngiltere ve Demokrat Parti’den birileriyle ortaklaşa siber saldırı düzenlemeye çalışan 7 Rus ajanı hakkında açıklama yapmıştı. Pence, Amerikan kamuoyunu şekillendirmeye çalışma konusunda Çin’in eylemlerinin Rusya’nınkini bastırdığını iddia ederek, bir istihbarat yetkilisinin kendisine “Ruslarınki, Çin’in ülke çapında yaptığıyla kıyaslandığında sönük kalıyor” dediğini de aktardı.

Pence’nin bu keskin sözleri, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kuzey Kore’yle nükleer anlaşma üzerinde müzakere etmek için Çin’e gitmeden bir gün önce geldi.

İki dev ülke arasındaki ilişki Trump’ın Çin mallarına 200 milyar dolar değerinde vergi koyması sonrasında kötüleşti. Pence, Trump’ın adil bir anlaşma olmadığı sürece bu vergilerin ikiye katlanacağı tehdidini de yineledi.

Pence, ABD’nin vergi koymasına tepki olarak Amerikan seçimleri üzerine yoğunlaşmasını eleştirdi. Çin bu bağlamda pek çok gazetesinde ABD- Çin arasındaki ticaret ilişkilerinin öneminden bahseden yazı dizileri yayınlıyor.

Pence, Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi’ndeki askeri tesis inşa etme faaliyetlerine ve Pekin’in bölgede tatbikat yapan ABD gemilerini engelleme çabalarına da karşı çıktı ve “ABD Donanması, uluslararası hukukun izin verdiği ve ulusal çıkarlarımızın gerektirdiği her yerde uçmayı, denize açılmayı ve etkin olmayı sürdürecek ” diye konuştu.

Çin’den cevap gecikmedi

Çin, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Pekin yönetiminin ABD’deki seçimlere ve içişlerine müdahale ettiği yönündeki iddialarına ‘mesnetsiz’ ve ‘gülünç’ ifadeleriyle tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying Pence’in açıklamalarına yanıt verdi. Chunying ” Söz konusu açıklama, Çin’in iç ve dış politikalarına yönelik mesnetsiz suçlamalar getirdi ve Çin’in ABD’nin içişlerine ve seçimlerine müdahale ettiğini iddia ederek iftira attı. Bu, söylentiler hakkında konuşmak, doğru ve yanlışı karıştırmak ve hiç yoktan bir şeyler uydurmaktan başka bir şey değil. Çin tarafı buna kesinlikle karşı” ifadelerini kullandı.