Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray, Demokratlarla duvar örülmesi konusunda anlaşma vardığını reddetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, Başkan Trump ile genç göçmenleri korumak ve Meksika sınırına bir duvar örmeden sınır güvenliklerini güçlendirme konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklayan demokrat üyelerin açıklamalarını reddetti.

Beyaz Saray yetkilisi, çalışma yemeğinde, vergi reformu, altyapı ve ticaret konularındaki tartışmalara ek olarak, sınır güvenliği ve DACA programı konularının konuşulduğunu söyledi. Beyaz Saray, belirli sözleşmelerden söz etmedi. Trump bu ayın başında bir önceki başkan Barack Obama’nın 2012’de başlattığı DACA programını sona erdirdiğini açıklayarak, cumhurbaşkanlık kararnamesinin kapsadığı durumları çözmek için Kongre’ye altı ay süre verdi.

Başkanla yapıcı bir çalışma yemeğinin ardından, iki üst düzey Demokrat kongre yetkilisi, göçmen gençleri koruma ve duvar örmeden sınır güvenliğini güçlendiren bir anlaşma üzerinde ilerleme kaydettiğini bildirdiler.

Demokratların Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer ve Demokratların Meclis Başkanı Nancy Pelosi, Trump ile ‘çok yapıcı’ bir çalışma yemeğine katıldıklarını, küçükken yasadışı bir şekilde ülkeye gelmiş genç göçmenlerin sorunlarına odaklandıklarını belirtti.

Sanders, Demokratları yalanladı

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, Cumhurbaşkanı Trump’un genç göçmenleri koruma programı konusunda önde gelen Demokrat Parti üyeleriyle yaptığı görüşmeler kapsamında, önerilen sınır duvarının anlaşma kapsamına girmediğini söyledi. Demokrat üyelerin belirttiğine göre, toplantı küçükken aileleri tarafından yasa dışı şekilde ülkeye getirilen göçmen çocuklara yasal statü sağlayan DACA programına odaklandı. Demokratların yayınladığı bildiride, Trump’ın Meksika sınırına duvar örme çağrısında bulunduğuna işaret edilerek, “Programın sağladığı korumayı yasal olarak hızlı bir şekilde tanıtmaya ve duvar haricinde sınır güvenlik tedbirleri paketini hazırlamaya karar verdik. Bu her iki tarafın da onayını almıştır” denildi. Sanders, Twitter’da yaptığı açıklamada, DACA programı ve sınır güvenliği tartışılırken, duvar konusunda anlaşmanı sağlanmadığını belirtti.

Anlaşmaya şartlı destek

Schumer’in yardımcılarından biri olan Matt Haus, Cumhurbaşkanı, duvar projesini bu anlaşma kapsamında desteklemeye devam edeceğini ifade etti. Trump, kongreyi göç akışını önlemek için Meksika sınırı boyunca bir duvar inşa etme projesine maddi destek vermeyi onaylamazsa, hükümeti durdurmakla tehdit etmişti.

Akşam yemeğinde gerçekleşen ilerleme, cumhurbaşkanının demokrat muhalefeti iyi idare edebileceğinin ve belki de partisinin kongre yetkililerinden daha iyi idare edebileceğinin bir başka kanıtı olabilir.

Trump, Meclis Başkanı Paul Ryan’ın muhalefetine rağmen, Schumer ve Pelosi ile siklon kurbanları için yardım fonunda anlaşmaya vardı. Anlaşma aynı zamanda borç tavanındaki artışı ve hükümetin finansmanının üç ay boyunca uzatılmasını da içeriyor.

Öte yandan Beyaz Saray, Trump’ı “beyaz ırk destekçisi” olarak nitelendiren Twitter’daki bir televizyon sunucusunun tweetini kınadı ve bu yorumu “kovulmayı gerektiren bir saldırı” olarak nitelendirdi. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, ESPN televizyon sunucusu Jemele Hill’in ABD başkanına saldıran bir dizi tweetine tepki olarak söyledi.

Sanders, Hill’in söylemlerinin “çirkin” olduğunu ve “kesinlikle ESPN tarafından kovulmayı gerektiren bir saldırı olduğunu düşünüyorum” dedi. Hill, bu hafta bir dizi tweetinde Cumhurbaşkanı Trump’ı “hayatımda gördüğüm en saldırgan ve cahil kişi” olarak nitelendirmiş ve sonra aynı kalitede insanlar tarafından kuşatılmış “ırkçı ve beyaz üstüncülüğe” sahip olduğunu yazmıştı.

“Hill’in söyledikleri yakışıksız”

Hill’in yorumları, Virginia eyaletindeki Charlottesville’deki Beyaz Saray destekçilerinin gösterileri sırasında, gösteriyi protesto eden bir kadının öldürülmesine karşı, Trump’ın gösterdiği çelişkili tutumuna bir başka tepki olarak sayılıyor. Tweetler, muhafazakârlar ve spor kanalı arasındaki gerilimi artıracak gibi görünüyor. Walt Disney Network’ün sahibi olduğu ESPN’den yapılan bir açıklamada: “Hill’in Twitter’daki yorumları, “ESPN’nin konumunu temsil etmiyor. Jemele ile görüştük; söylediklerinin yakışıksız olduğunun farkında” dedi.