Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray eski fotoğrafçısı, Obama’nın en üzgün fotoğrafını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Barack Obama dönemindeki Beyaz Saray fotoğrafçısı Pete Souza, eski başkanı fotoğrafladığı en kötü anın, ABD’deki bir ilkokula saldırı olayı sonrasında gerçekleştiğini açıkladı.

Söz konusu saldırı, 14 Kasım 2012’de, Connecticut Eyaleti’ndeki Newtown kasabasında bulunan ‘Sandy Hook İlkokulu’ gerçekleştirilmişti. Yaşları 6 il 7 arasında değişen 20 çocuk ve 6 okul personeli yaşamını yitirmişti.

Souza, ‘Business Insider’ web sitesine yaptığı açıklamada, Obama’nın en üzgün fotoğrafını, İç Güvenlik Danışmanı John Bryan’ın, Obama’nın Beyaz Saray’daki ofisine gelip olayın ayrıntıları hakkında bilgilendirmesi ve eski Başkan’ın koltuklardan birine dayanması anında çektiğini belirtti.

“Bir baba olarak düşündü”

Souza, açıklamasına, “Fotoğrafta Obama, sanki gücünü yitirmiş ve sadece Başkan olarak düşünmemekte. Hatta bu çocuklardan birinin ebeveyni gibi. Sanki 6 yaşındaki çocuğunu bir okul servisine bindirdiği ve çılgın bir çocuğun onları vurmaya karar vermesi nedeniyle onu bir daha göremediği anı yaşadı. Sanırım o an bir devlet başkanı olarak değil de bir baba olarak düşündü” şeklinde devam etti.

Başkan olarak ağladığı ilk an

Obama, olayla ilgili yaptığı kısa konuşma sonrasında ağlamıştı. Souza, “Sanırım o an Obama’nın başkan olarak ağladığı ilk andı” dedi.

BBC, Souza’nın Obama’ya ait yaklaşık 2 milyon fotoğraf çektiğini belirtti.

Souza, 8 yılda Başkan’ın bir günde, başkanlık görevleri, törenler, toplantılar ve ailesiyle birlikteyken 10 ila 12 saat boyunca fotoğrafını çektiğini ifade etti.