Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray koridorlarında ‘açık savaş’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin içindeki gerginlikler, Beyaz Saray koridorlarında ‘açık bir savaşa’ dönüştü. Trump’ın göreve gelmesinin ardından birçok makamda değişiklikler yapıldı. Bunlar birkaçı; Anthony Scaramucci, Sean Spicer yerine İletişim Müdürlüğü’ne, Beyaz Saray Genel Sekreteri Reince Priebus’ın yerine eski General John Kelly’nin getirilmesi.

Priebus, aylardır çatışmanın tam ortasındaydı. Beyaz Saray’dan yakın arkadaşlarının tek tek gidişini izledi. Bu durum bir hafta önce Sean Spicer’ın istifa etmesiyle sona erdi. Scaramucci’nin, Priebus’u ‘paronayak ve şizofren’ olarak nitelendirmesinin ardından Priebus da Beyaz Saray’dan çıkarılmıştı. Scaramucci, Priebus’ı aynı zamanda yolsuzlukla da suçlamıştı.

Fransa Haber Ajansı’nın aktardığı bilgilere göre, Trump, rollerin değişimini, Priebus ve Scaramucci’nin de eşlik ettiği yolculuğunun ardından Washington’a dönüşü sırasında, Twitter üzerinden, “General John F. Kelly’nin, Beyaz Saray Genel Sekreteri olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyarım. O büyük bir ADB vatandaşı, yüce bir komutandır. Kendisi ayrıca Milli Güvenlik alanında şahane bir rol üstlenmiş, yönetimim dâhilinde gerçek bir yıldız olmuştur” mesajı yayınladı.