Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray: Trump yarın Teksas’ı ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray, Başkan Donald Trump’ın Harvey Kasırgası’nın yaşandığı Teksas’a gideceğini bildirdi. Ulusal Meteoroloji Dairesi, eyalette şiddetli yağmur yağışları ve ‘sel felaketlerinin’ yaşanacağını önceden bildirmişti.

Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan açıklamada, daha önce böyle hava olaylarının görülmediği ve bu denli şiddetli sonuçların beklenmediği ifade edildi.

ABD Başkanlık sözcüsü Sarah Sanders, “Başkan salı günü Teksas’a gidecek. Lojistik konuları, eyalet ve yerel yetkililerle organize ediyoruz” dedi.

Teksas Valisi Greg Abbott, MSNBC televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Trump’ın kendi gözleriyle ‘tam yıkımı’ göreceğini söyleyerek, “Yeniden yapılanma için uzun bir zamana ihtiyacımız var” dedi.

Trump saatler önce Teksas’a gitmeyeceğini bildirmiş fakat, daha sonra gitmesinin kurtarma operasyonlarına engel olmayacağını öğrenmesi üzerine kararını değiştirmişti. Abbott, ziyaretin kasırganın yaşanmadığı ‘güvenli’ bir mekanda gerçekleşeceğini bildirdi.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, görevini teslim aldığından beri ülke içinde karşılaştığı ilk gerçek zorluk olduğunu belirtti.

Kasırga en az 3 kişinin ölümüne sebep oldu. Hala tüm alanlar tahrip olmuş durumda ve ulaşım sağlanamıyor. Bu sebeple Teksas Valisi, hasar ve can kaybı hakkında sayı vermek için henüz erken olduğunu düşünmekte. Abbott, Fox News kanalına pazar günü yaptığı açıklamada, hasarın milyar dolarlara ulaşacağını bildirdi.

Öte yandan, Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, “Kasırga dindi sanıp yola çıkmayın” uyarısı yaptı. Turner, yerel halktan, evlerinde kalmalarını ve sadece hayati tehlike bulunan durumlarda, acil durum yetkililerini aramalarını istedi.

ABD’nin petrol endüstrisinin başkenti olan dördüncü büyük şehrinde meydana gelen kasırga henüz sona ermedi. Ulusal Kasırga Merkezi son açıklamasında, yağmurun önümüzdeki perşembe gününe kadar sürebileceğini belirtti.

Petrol devi ExxonMobil şirketi, pazar günü Baytown’daki ofisinde faaliyetlerini kasırga nedeniyle askıya aldığını bildirdi. Şirket yaptığı açıklamada, “Harvey Kasırgası sonucu meydana gelen sel nedeniyle, ExxonMobil’in Baytown ofisinde yapılan çalışmalarda sorunlar oluştu. Düzenli ve güvenli kapatma faaliyetlerinde bulunuyoruz” diye belirtti.

Dünyanın en büyük petrol rafinerileri ve petrokimya endüstrilerinden biri olan Baytown, Houston’dan yaklaşık 40 km uzaklıkta yer almakta. Günde 584 bin varil üretiyor ve yaklaşık 7 bin kişi istihdam ediyor.

ExxonMobil şirketi, “Ofisimizi kapatarak kasırganın çalışanlarımıza etkisini en aza indirgemeye çalışıyoruz” diye açıklama yaptı ve diğer ofislerinin normal bir şekilde işlediğini bildirdi.

Öte yandan, Çevre ve Güvenlik Denetleme Ofisi, birçok petrol ofisinden elde ettiği bilgilere göre, “Meksika Körfezi mevcut üretiminin yaklaşık yüzde 21,46’sı durdu” dedi. Ofis ayrıca doğalgaz üretiminin yaklaşık yüzde 25,71’inin askıda olduğunu ekledi.

Harvey, 2005 yılından bu yana ABD’de, 1961’den beri de Teksas’da şiddetli en şiddetli kasırgadır.