Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray’daki görevliler kaygılı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Muaz el-Umeri

Geçtiğimiz bir yıl boyunca ABD Başkanı Donald Trump’ın ekibi, Trump’ın Beyaz Saray’daki ilk Başkanlık sürecinde bazen onları vuran bazen de sakinleşerek yeni darbelere hazırlık yapan sert bir rüzgârla karşı karşıya kaldı.

İki durumda da ABD medyası çok önemli bir rol oynarken bazıları, bu sert rüzgârların asıl sebebinin söz konusu medya olduğunu söylüyor. Trump’ın Başkanlık döneminin ilk yılında Beyaz Saray Genel Sekreteri Reince Priebus, resmi yazışmalardan sorumlu David Sorensen ve son olarak da Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hick gibi farklı makamlardaki 15 isim Beyaz Saray’daki görevlerinden ayrıldı. Bunun yanında Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert McMaster’ın Beyaz Saray’dan ayrılma ihtimali kulislerde konuşuluyor. Bu gelişmeler su şoruyu akla getiriyor: Sert rüzgârların devireceği ve Başkanlık treninden atacağı yeni kişi kim?

CNN gibi bazı TV kanalları tarafından da dile getirildiği gibi Beyaz Saray’ın yaşadığı kaos, Trump’ın ekibi hakkındaki söylentilerin ve haberlerin artmasına sebep oldu. Öyle ki Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert McMaster ve Ekonomi Danışmanı Donald McCain’in Beyaz Saray’dan ayrılma ihtimaline yönelik haberler bazı internet sitelerinde geniş yer buldu.

Donald Trump’ın geçen sene Temmuz ayında Beyaz Saray Genel Sekreteri Reince Priebus’u görevinden alarak yerine Emekli General John Kelly’i atamıştı. Kelly, Beyaz Saray’daki görevlilerin çalışması için daha sert bir tavır ortaya koydu ancak bu tavır, kendilerinin görevlerine bağlı kaldığını görerek değişimi reddeden – bazılarına göre de asi olan- görevlilere hiçbir fayda vermedi. Steve Bannon, Anthony Scaramuchi gibileri bu görevliler örnektir ki sonları derhal Beyaz Saray’dan ayrılmak oldu. Ancak işin ucu ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı olan ve sınırsız ayrıcalıklara sahip Jared Kushner’e dayandı mı Kelly o kişiye karşı başka bir tavır takındı. Öyle ki Kelly, Jared Kushner’in görevlerini ve yetkilerini azaltırken daha önceden Beyaz Saray’dan ayrılanlara yaptığı gibi kendisini veya eşini ABD Başkanının yanından kovmadı. Aksine daha önceden Beyaz Saray’dan ayrılanların yetkilerini azalttı ve onlara Beyaz Saray’daki görevlerini devam ettirmesine izin verdi.

Beyaz Saray karşılaştığı zorlukları aşmaya çalışırken Jared Kushner de yabancı hükümetlerle arasındaki mali ilişkiler konusunda yeni suçlamalarla kaşı karşıya kalıyor. Ayrıca ABD Kongresi, Beyaz Saray’daki görevlilere verilen Güvenlik izinleri konusunda soruşturma başlattı. Bu gelişmeler, Beyaz Saray Genel Sekreter’i Emekli General John Kelly’in, Donald Trump yönetiminin geride kalan başkanlık süreci boyunca gizli ve hassas olarak sınıflandırılan belge ve bilgilere istenen düzeyde önem verilmediğini; 35-40 Beyaz Saray görevlisinin çok gizli belgelere – ihtiyaçları olmadığı halde- erişmek için tatil izni alma hakları olduğunu itiraf etmesinden sonra gerçekleşti.

AFP’nin aktardığına göre Kelly, gizli belgelere karşı takınılan tavra ilişkin olarak kendisinin tecrübe ettiği seviyede olmadığını ifade ederek “ortada kanuna aykırı bir durum yok” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Ancak takınılan tavır istenilen seviyede değildi”. Ortada açık seçik olan bu skandallar ile kanuna aykırı davranmaya hazır kızgın bir başkan varken Washington’da ve Beyaz Saray koridorlarında en çok şu soru gündeme geliyor: “Bu ne zamana kadar devam edecek?”

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders Fox News kanalı aracılığıyla, Beyaz Saray’daki durumu kaos olarak nitelendiren çevrelere cevap vererek durumun söylenilenin aksine daha iyi ve başarılı olduğunu söyledi.

ABD’li siyasetçi yazar Mat Glasman, New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalesinde, Beyaz Saray’ın kötü yönetiminin ve bazı çalışanlarının mesleki yetersizliğinin duyulmasının büyük tartışmalara yol açtığını ve geçmişteki ABD Başkanlarını hepsinin de bununla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Geçmişteki ABD Başkanları ile Trump arasındaki tek farkın, Trump’ın tüm bu sorunlarla başkanlığının ilk senesinde karşılaşması olduğunu belirten Mat Glasman bunu, Beyaz Saray’daki yönetimin talepleri ve Washington’daki siyasi havaya uyum sağlamanın zor olmasına bağladı.

Mat Glasman, Jimmy Carter gibi önceki ABD başkanlarının çok zor başlangıçlar karşısında asla teslim olmadıklarını ancak Trump’ın, bilgi akışını durdurmakta ve medyaya bilgi sızdıranların kendileri olduğuna yönelik düşüncelerin ortadan kardırılmasında başarılı olan John Kelly gibi bir generalin yanında olmasından dolayı çok şanslı olduğunu söyledi. Köşe yazarı Glasman makalesinin devamında “Trump’ın kızgın olması ve Beyaz Saray görevlileri tarafından iyi hizmet görmemesi önemli değil. Farklı ve önemli olan şey ise Trump’ın kendilerine güvendiği 3 kişi kızı Ivanka, damadı Jared Kushner ve İletişim Direktörü Hope Hick’in ağır eleştirilere maruz kalması. Söz konusu 3 kişi geçtiğimiz hafta boyunca sert bir şekilde eleştirildiler. Buna ek olarak karşılaştıklar sıkıntılarda onları zayıf duruma düşürünce İletişim Direktörü Hope Hick Beyaz Saray’dan ayrılmak zorunda kaldı. Hiç şüphe yok ki bu istifa, Trump ve etrafındakilerin işini etkileyecek” ifadelerine yer verdi.

Tüm bunlar Trump’ın, Başkanlığındaki en tehlikeli ve zor dönemlerinden birini geçirdiğini gösteriyor. Öyle ki etrafında güvendiği kim varsa hepsi tek tek görevlerinden istifa ediyor. Bunun yanında Trump, ABD seçimlerine Rusya müdahalesinin olduğuna yönelik soruşturmalarla karşı karşıya kalıyor ki söz konusu soruşturmalar Trump’ın seçim kampanyasını yürüten yardımcısının istifasına sebep olmuştu.

Öte yandan Trump’ın, uluslararası ticaret savaşı konusunda uyardığı ve silah bulundurulmasına izin veren kanun düzenlemesine belirli şartlar getirilmesini talep ettiği sürpriz açıklaması, değişken görüşlere sahip başkan ile destekçisi cumhuriyetçiler arasında belirli ayrılıklara ve finansal piyasalarda hızlı değişikliklere sebep oldu. Diğer taraftan söz konusu sürpriz açıklama bazı çevrelerin Washington’u misilleme yaptırımlarla tehdit etmesine yol açtı.

ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü twitter hesabı üzerinden açıklama yapmış, söz konusu açıklamada “ABD, hâlihazırda ticari ilişkilerde bulunduğu tüm ülkelerle birlikte milyarlarca dolar kaybediyorsa ticaret savaşları iyi bir seçenektir ve kazanmak için kolay bir yoldur” dedi.

Trump’ın twitter üzerinden yaptığı bu açıklama, Cumhuriyetçilerin yaptığı protestoya, silah bulundurma yaşının kanunen yükseltilmesi, silah sahipleri hakkında yapılan kontrollerin sıklaştırılması ve kanunsuz şekilde bulundurulan silahlara el konulması teklifleriyle karşılık vermesinden saatler sonra geldi. Cumhuriyetçiler Trump’ın açıklamalarına hep iyi niyetle yaklaşmaya çalıştı ancak silah “sapkınlığı” birçok kişiye göre normal sınırlarını aşmıştı. Örneğin Cumhuriyetçi Senatör Ben Sass “Güçlü liderler başkaları tarafından kendilerine söylenen şeyleri direkt olarak kabul etmezler” dedi.

Trump, içine düştüğü ikilemden kurtulmak için güçlü bir lobiye sahip olan Ulusal Silah Derneği (NRA) temsilcileriyle bir araya gelmek zorunda kaldı. Trump, NRA temsilcileriyle gerçekleştirdikleri görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi. Kaynaklar Trump’ın, silahlanmayı destekleyen kanunun arkasında duran Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn’i harekete geçmeye çağırdığını aktarırken Trump’ın yardımcıları, ABD Başkanının yaptığı açıklamalardan geri adım atmasını istiyor.