Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyaz Saray’ın Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony Scaramucci, düzenlenen basın toplantısında yeni Beyaz Saray Sözcüsü’nün Sarah Huckabee Sanders olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray’ın yeni iletişim direktörü Anthony Scaramucci, Sean Spicer’ın dün sabah istifa etmesinin ardından Sarah Huckabee Sanders’ın göreve getirildiğini duyurdu.

Beyaz Saray sözcüsü Spicer, Donald Trump’ın danışmanı ve Wall Street ekonomi uzmanı olan Anthony Scaramucci’yi Beyaz Saray iletişim direktörü olarak atamasının ardından, sorunsuz geçen kısa süreli hizmetini sonlandırarak dün sabah istifa etti.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, ABD haber kanallarına yaptığı açıklamada, Spicer’ın (45) görevinden istifa ettiğini teyit etti. ‘New York Times’ gazetesi ise, Spicer’ın Başkan Trump’a son olarak Scaramucci’nin atanmasının büyük bir hata olduğunu söylediğine dikkat çekti.

Spicer’ın gidişi Trump’ın medya ve hukuk ekibi arasında huzursuzluk yarattı. Bu gelişme, 2016 yılındaki başkanlık seçim kampanyasının Rusya ile olası bağlantılarını inceleyen soruşturma ile ilişkilendirildi ve Beyaz Saray gündemini sarsan bir meseleye dönüştü.

‘Saturday Night Life’ programı bir komedi klibi hazırlayarak, Spicer ile alay etti. Klipte, Beyaz Saray gazetecileri ile yaptığı ve onu aralık ayında göreve getirilmesinin ardından Trump hükümetinin, en meşhur adamlarından biri haline getiren hararetli tartışmaları yer alıyor.

Eleştirmenlerin, ‘yanlış’ ve ‘çarpıtıcı’ açıklamaları yüzünden onu hedef almaları üzerine son haftalarda Spicer’ın, gazeteciler ile Beyaz Saray’ın basın açıklamalarına tahsis edilmiş salonundaki buluşmalarının sayısı azalmıştı.

Trump, Scaramucci’ye Beyaz Saray’ın iletişim direktörlüğünü teklif etti. Scaramucci, başkanın uzun bir zamandan beri destekçisi ve televizyon ekranlarındaki daimi savunucusu.

Trump’ın, ucu Rusya ile işbirliği yaptığı konusunda soruşturma yürüten FBI’nın eski müdürüne dokunan ve suçlamalarla karşılanan hamlesi sebebiyle dün, başkanın hukuk ekibinin ana üyesi de görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Kriz bağlamında Trump’ın hukuk ekibinin basın sözcüsü Mark Corallo da, bir Fransız basın ajansına görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ama kararının sebebi hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak onun bu adımı, Trump’ın ailesinin mali kayıtlarını denetleyen müfettişleri uyararak tehlikeli hukuk alanına girmesinin ardından atıldı.

Bu haftanın başında ‘New York Times’ gazetesine yaptığı uzun konuşmada Trump, soruşturmadan sorumlu özel savcı Robert Mueller’e kırmızı çizgiler çekiyor gibiydi. Eski Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush ve Demokrat Başkan Barack Obama dönemlerinde FBI’nın müdürlüğünü yapan Robert Mueller, Mayıs ortalarında eski FBI müdürü James Comey’in, Trump’ın kararı üzerine görevinden beklenmedik bir şekilde uzaklaştırılmasının ardından bu konuyu soruşturmaya karar vermişti.

Mueller, Trump ve yardımcılarının 2016 başkanlık seçimlerine girmek için Rusya ile işbirliği yapıp yapmadığını inceliyor. Trump, yanlış herhangi bir iş yapmadığını; eleştirilerin basının oğlu ve yardımcılarının Demokrat aday Hillary Clinton’u zor duruma sokmak isteyen Rus yetkililerle görüştüklerini ortaya çıkarmasının ardından, eleştiri yağmuruna tutulduğunu defalarca yineledi.

Mali transferleri kapsayan soruşturmanın genişletilmesiyle, Trump’a yakın Amerikan basını, Mueller’in soruşturmasının güvenilirliğini yitirmesi için yollar aradıklarını ve başkanın bu özel müfettişin tarafsızlığı konusunda şüpheye düştüğünü zikretti.

Eski başsavcı Eric Holder, “Mueller veya soruşturmadan sorumlu özel savcılık dairesinde birlikte çalıştığı ekibi konusunda şüphe edilecek bir şey yok. Trump’ın, Mueller’in soruşturmasını kayıtlama veya kısıtlaması söz konusu değildir. Böyle bir şeye kalkışması halinde anayasal ve cezai boyutları olan krizlere kapı aralanır” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray, Trump’ın Mueller’i azletme gibi siyasi bir fırtınaya ve hatta anayasal bir krize sebep olacak bir kararı olmadığını iddia etti.

Parlamentoda Rus müdahalesi meselesini ayrıntılı bir şekilde soruşturan komisyonun demokrat başkanı, Trump’ı tehlikeli bölgeye girmemesi konusunda uyardı. Demokrat vekil Adam Chief, “Mueller’in Trump’ın ekonomik bağlantılar da dâhil olmak üzere, Rusya ile olan ilişkilerine dair herhangi bir şeyi soruşturması konusunda bir sakınca yok.” dedi ve Trump’ı krizde parmağı olan herhangi bir şahıs hakkında af çıkarmasının ‘sınırları ihlal edecek’ mahiyette olduğu konusunda da ikaz etti.

Bu bağlamda, ABD senatosuna bağlı istihbarat komisyonu üyesi bir başka demokrat Mark Warner da, Trump’ın 2016 seçimlerinde Rus parmağı olayına karışan yardımcılarına yönelik af çıkarma tasarısı söylentilerinden ötürü derin kaygısını dile getirdi.

Warner, ‘Washington Post’ gazetesinin perşembe günü geç vakitte yayınladığı rapora işaret etti. Rapora göre Trump, Mueller’in soruşturduğu konu hakkında yardımcıları, ailesi ve hatta kendisi hakkında af çıkarmak için, danışmanları ile toplantı yaptı. Gazete kaynak zikretmeden, Trump’ın savunucularının soruşturmayı kuşatmaya çalıştıklarını ve işine taş koymak adına Muller’in çıkarlarına ters düşen ihtimallere dair bir liste hazırladıklarını ekledi. Warner, Rusya’nın 2016’daki müdahalesini, demokratlara ve hâlihazırda Rusya’nın ve bağlantılı diğer kişilerin Trump’ın seçim kampanyası ile ilişkisini sorgulayan senatoya bağlı istihbarat komisyonu ve Robert Mueller’e yönelik bir saldırı olarak yorumladı.

Virginia Senatörü Warner, soruşturmanın erken bir aşamasında başkanın af çıkarma tasarısının endişeye sebep olduğunu ekledi ve ilgili kişiler hakkında çıkacak bir affın çizgiyi aşacak bir adım olduğunun altını çizdi. Bu satırların yazıldığı vakte kadar, Beyaz Saray’dan ‘Washington Post’un bu makalesine karşılık herhangi bir cevap gelmedi.

Trump’ın oğlunun 2016 Haziran’ında bir Rus heyetle buluşması konusundaki gelişmeler hakkında ‘Reuters’ haber ajansı, oğul Donald Trump ile görüşen Rus avukatın senelerce Federal Güvenlik Servisi için çalıştığını ortaya koyan Rus belgeleri olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Avukat Natalia Veselnitskaya’nın, 2005 ve 2013 yılları arasında Moskova’nın kuzeybatısındaki gayrimenkul mülkiyetine dair bir davada Rus Federal Güvenlik Servisi çıkarına bir başarıya imza attığını ortaya çıkardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceden Sovyetler dönemindeki istihbarat servisi KGB’nin yerini alan Federal Güvenlik Servisi’nin başkanı olarak görev yapmıştı.

Veselnitskaya’nın hükümette veya Rusya istihbarat teşkilatında görevli olduğuna dair bir işaret yok. Kendisi de Kremlin ile alakası olmadığını iddia ediyor. Ancak Federal Güvenlik Servisi’ni temsil etmesi Amerikalı politikacıların zihninde soru işaretleri uyandırıyor. Eski Başkan Barack Obama hükümeti, Federal Güvenlik Servisi’ne başkanlık seçimleri sürecinde elektronik korsanlık operasyonlarına bulaştıkları gerekçesiyle yaptırımlar uygulamış; Rusya da bunu şiddetle kınamıştı.