Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyinde psikolojik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan hücre keşfedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bilim insanları sadece insan beyninde bulunan ve bazı psikolojik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olabilecek bir hücre keşfetti.

Çalışma henüz erken aşamalarda olmasına rağmen, çeşitli ülkelerden araştırmacıların yer aldığı ekip, bu hücrenin beyin ile ilgili rahatsızlıkların düzeltilmesinde önemli rol oynadığına inandıklarını, çünkü birincil işlevlerinin sinir hücrelerini baskılamak olduğunu açıkladı.

Bu hücrenin etki ve işlevi hakkında birkaç yıl boyunca kanıt toplayan Avrupalı ve ABD’li bilim insanları, hücreye ‘Rosehip’ adını verdi.

Macaristan’ın Szeged Üniversitesi’nde nöroloji uzmanı olan Dr. Tamas Gabor, yaptığı açıklamada, “Amerikalı ve çeşitli Avrupa ülkelerinden bilim insanları ile iletişim kurduktan sonra, bu özel hücre ile ilgili çalışmalarda benzer sonuçlara ulaştık” ifadelerini kullandı.

Rosehip adı verilen hücrenin hayvanlarda bulunmadığına dikkat çeken Dr. Gabor, çalışmalarda bu hücrenin beyinde bulunan çok kutuplu sinir nöronları olan piramidal hücreleriyle koordinasyon içinde çalıştığının keşfedildiğini belirtti.

Rosehip hücresinin beyinde bilinçten sorumlu tabakada bulunduğunu vurgulayan Dr. Gabor, bu hücrenin daha derin psikiyatrik hastalıkların bazılarında somut tedaviler elde edilebilecek teşhislerin konulmasında kullanılabileceğine işaret etti.