Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Beyrut’un merkezi, 4 yılın ardından yayalara tekrar açıldı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dört yıldan bu yana başkent Beyrut’un merkez bölgesini kapatan beton bariyerler, yayınlanan bir talimat sonrasından kaldırıldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin güvenlik tehditlerinin azalmasının ardından Parlamento binasını çevreleyen alanları korumakla görevli güvenlik ve askeri kuvvetlere verdiği bir talimatla dün başlatılan uygulamalar, merkez bölgesinin eski canlılığını geri kazanması amaçlıyor.

Beyrut’un merkezi yasağın kalkmasının ardından kalabalıklara sahne oldu. Ticaret merkezlerinin girişlerinden kaldırılan beton bariyerleri, parlamento çevresine yerleştirilen bariyerlerin kaldırılması takip etti. Aynı şekilde dükkan sahiplerinin eski canlılıklarına geri dönmeleri amacıyla da bölge, asker sayısı azaltılırken yeni ziyaretçiler için düzenlenen bazı etkinliklere tanık oldu.

Bölgedeki yatırımcılar, ticaretin yüzde 3’e gerilemesi sebebiyle son dört yıl boyunca önemli kayıplar yaşadı. Bu bağlamda bazı yatırımcılar, Beyrut’un kalbinin tekrar canlanması için geçtiğimiz yılın başlarında ortaya konulan ön uygulamaların herhangi bir yararı olmadığını söyledi.

Temsilciler Meclisi Genel Sekreterliği dün yaptığı açıklamada, Berri’nin son güvenlik tedbirleri öncesinde olduğu gibi Temsilciler Meclisi çevresindeki tüm giriş ve çıkışların yayalara açılması talimatı verdiğini belirtti. Açıklamaya göre Berri ayrıca işletme, restoran, otel ve ofis sahiplerine “işlerini tekrar yürütmek” üzere temennilerini iletti.

Bölgenin yayalara açılışını takip eden askeri bir kaynak, Berri’nin verdiği “bölgenin güvenli bir şekilde rahatlatılması” talimatının ardından tüm bariyerlerin kaldırılması için gerekli uygulamaların yapıldığını ve gerektiği zamanlarda kontrol noktalarının muhafaza edildiğini bildirdi. Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalarda ise, bölgedeki güvenlik durumunun “büyük ölçüde istikrarlı” olduğunu ifade edildi.

Öte yandan parlamento binasının bulunduğu Necme Meydanı’na giden tüm alanlardaki kontrol noktaları da kaldırılırken kaynaklar, Temsilciler Meclisi’ni korumakla görevli güvenlik ve askeri kuvvetlerin, vatandaşların hareketlerini kolaylaştırmak ve güvenliği sağlamak için hala görev yerlerinde olduğunu açıkladı. Bu bağlamda bölgenin yayalara açılmasının, Berri’nin gözetimi altında olduğu vurgulandı.

Radikal örgütlerin, Lübnan’ın birçok bölgesinde terör saldırısı riskinin artması sebebiyle şehir merkezi 2014 yılında yaya trafiğine kapatılmıştı. Alınan önlemler, Beyrut’un merkez bölgesinde bazı sivil grupların çöp krizini protesto etmek için düzenlediği gösteriler sonrasında daha da yoğunlaştı. Ancak Beyrut’un kalbindeki yaşamı geri döndürme girişimlerinin bir başlangıcı olarak geçtiğimiz yıl demir kapılar parlamento meydanından çıkarıldı. Dün de demir ve çimento bariyerler bölgeden kaldırıldı.

Bölgenin yayalara kapatılması, yatırımcıların ekonomik sıkıntılarını büyük ölçüde arttırmış, ticaret yüzde 3 seviyesine gerilemişti.

Şarku’l Avsat’a konuşan meydandaki bir giyim mağazasının müdürü mağazasının çalışan sayısını 16’dan 2’ye düşürmesi istenirken, meydan çevresindeki birçok dükkanın da kapatıldığını belirtti.

Başbakan Saad Hariri’nin yeni yılın gelmesiyle bölgede yapılan kutlamalara destek vermesinin ardından “meydanı yeniden canlandırmak” amacıyla dün güvenlik önlemlerinin kaldırılması ve bölgenin yayalara açılması kararı alındı.

Son zamanlarda kapanmakla karşı karşıya kalan bir bölge restoranı müdürü olan Ali Abdul Vahid, 2010 yılında bölgede 170 restoranın olduğunu belirtti. Restoran sayısının artık 4 olduğunu söyleyen Abdul Vahid, ziyaretçi ve turist sayısındaki düşüşün ardından ticari hareketlilikte de büyük bir gerilemenin yaşandığına dikkat çekti. Abdul Vahid, güvenlik nedeniyle dükkanların kapatılması işleminin 2013’te yüzde 50 olduğunu, ancak 2014’te yüzde 90’a ulaştığını kaydetti.

Beyrut’un merkezi, şehrin ticaret merkezi olarak nitelendiriliyor. Önceden çok sayıda turist çeken alan, dünyanın önde gelen markalarına ev sahipliği yapıyordu. Bölgenin canlanması konusunda açıklama yapan Abdul Vahid, yatırımcıları cezbetmek ve teşvik etmek için kolaylıklar sağlanacağına dair siyasi vaatlerin olduğunu açıkladı. Bu bağlamda bölgenin yayalara açılmasının yanı sıra, Beyrut Belediyesi de yılda 30 bin dolardan fazla olan vergi ve ödemeleri azaltma sözü verdi.
Abdul Vahid ise konuyla ilgili olarak, “İhtiyacımız olan şey, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasıdır. Bu sebeple ülke, son dört yılda önemli derecede kayba uğrayan turist ve yatırımcıları cezbetmelidir. Öyle ki yatırımcıların yatırımları konusunda da uzun vadede bir güven sağlanması gerekiyor” dedi.

Öte yandan Başbakan Hariri, Beyrut’un merkez bölgesindeki yeni yıl kutlamalarından bir gün sonra, Lübnan’ın kalbi Beyrut’un yeniden canlandırılacağını duyurdu.