Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bilim insanları ‘kilogramı’ emekli etmeye hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris/Şarku’l Avsat

Bilim insanları ilk kez değişecek olan kilogramı yeniden tanımlamak için Cuma günü Fransa’nın Versay şehrinde bir araya geldi.

Kilogram, 129 yıldır 39 milimetre yüksekliğe ve aynı oranda genişliğe sahip, platinyum-iridyum alaşımlı bir küre baz alınarak tanımlanıyordu. Resmi adı ‘Uluslararası Kilogram Prototipi’ olan bu küre, 1889 yılından bu yana Paris’in 3 kilometre batısındaki Sevr (Sèvres) banliyösünde bulunan Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu (BIPM) binasında muhafaza ediliyor. Yoğun güvenlik önlemleri altında korunan kürenin saklandığı kabinin anahtarı üç ayrı yetkili de bulunuyor.

Eğer işler planlandığı gibi giderse, küre emekli edilecek. Versay’da düzenlenen 57 ülkeden bilim insanının katıldığı ‘Ağırlık ve Ölçüler Konferansı’nda kilogramın ‘Planck sabiti’ ile tanımlanması önerildi. Planck sabiti, fotonun enerjisi ile elektromanyetik dalgasının frekansı arasındaki orantıya verilen isim. Bilim insanları kilogramın Planck sabiti ile tanımlanmasını tercih ettiler, ancak bu durum kilogramın değerini değiştirmeyecek. Kilogramın yeni tanımı 20 Mayıs 2019’da yürürlüğe girecek.