Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bilim insanlarından AİDS’e çare bulacak yeni aşı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bilim insanları, dün, AİDS hastalığına neden olan HIV virüsüne karşı yeni bir aşı denedi.

Aşı denemesi, Güney Afrika’da yaşayan 2 bin 600 kadın üzerinde gerçekleştirdi. Deneme, 10 yıl sonra ilk başarılı deneme olma özelliği taşıyor.

Araştırma, Johnson & Johnson kuruluşunun, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Beil Milanda Ghits kuruluşu tarafından, iki aşı birleştirilerek ortak çalışma neticesinde ortaya çıktı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından, daha önce de desteklenen ilk aşı denemesi, geçtiğimiz Kasım ayı başında yapılmıştı. Perşembe günü denemesi yapılan iki araştırma, Tayland’da 2009 yılında gerçekleştirilen ve HIV virüsü etkisini yüzde 31 oranında azaltan aşı temel alınarak gerçekleştirildi.

Johnson & Johnson kuruluşundan Pol Stoflez, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, HIV virüsüne çare bulma çalışmalarında ilerleme kaydettiklerini belirterek, virüsün tedavisinde yüzde 50 oranının üstüne çıkabileceklerini dile getirdi.

Denemesi yapılan aşılar, bağışıklık sistemini koruyan ve vücut direncini artıran özelliklere sahip.

Aşının hazırlanmasında, dünyada görülen çeşitli virüslerle HIV virüsüne karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi için protein dozunu ayarlayan bir teknoloji kullanıldı. HIV virüsünün sürekli olarak değişim arz etmesi, virüse çare bulunmasının önündeki en büyük engel olarak nitelendiriliyor.