Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bilim insanlarından korkutan küresel ısınma açıklaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupalı bilim insanları, hükümetlerin küresel ısınmanın belirtilerini durdurmak için harekete geçmeleri çağrısında bulunarak, aksi halde dünyanın 2035’e kadar geri dönüşü olmayan bir noktaya geleceğini açıkladılar.

İngiltere ve Hollanda tarafından yürütülen ortak çalışmada yer alan bilim insanları, World System Dynamıcs dergisinde yayınladıkları makalede, yaptıkları çalışmalar sonucunda iklim değişikliğine karşı radikal adımlar atılmadığı takdirde, sıcaklık artışının 1.5 santigrat derece ile sınırlandırılamayacağını açıkladı.

Çalışmaya katılan Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nde Prof. Henk Dijkstra, “İncelemelerimizde gerekli adımların atılması için, belirli tarihlerin olduğunu gösterdik. Yaptığımız araştırmada sıcaklık artışını 1.5 derece ile sınırlamak için belirlenen hedeflerin ve zararlı emisyonları azaltmak için alınacak önlemlere bile çok az zaman kaldığı sonucuna vardık” dedi.

Utrecht ve Oxford üniversitelerinden araştırmacılar çalışmalarıyla küresel ısınmanın sınırlanması için gerekli adımların atılması konusunda ‘geri dönüşü olmayan’ noktayı ve sera gazı emisyonlarının hızla azaltılması gereken nihai tarihi belirlemeyi amaçladılar.