Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bin Dağr: Kaçırılanlar serbest kalıncaya kadar çabalarımız devam edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bin Dağr: Milisler tarafından kaçırılan tutukluların serbest bırakılmaları için yaptığı girişimleri, milislerin uzlaşmazlığına rağmen sürdürmeye devam ediyor.

Yemen Başbakanı Ahmed Abid Bin Dağr, dün Yemen’in Aden’deki meşru hükümetine destek için koalisyon güçlerinin liderleriyle görüştü.
Dağr, Husi milisler tarafından gözaltına alınan ve kaçırılan tüm tutsakların, serbest bırakılması için, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası örgütlerle sürekli ve yoğun bir şekilde görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Başbakan Dağr, milislerin, BM’nin 2216 sayılı kararı ve hükümetin Kızıl Haç yoluyla tüm tutukluları ve mahkumlrın tümünü serbest bırakma girişimine dahil olmalarına rağmen, milislerin onları serbest bırakmayı reddettiklerini doğruladı.

Dağr, Yemen Savunma Bakanı Mahmud Subeyhi, General Nasır Mansur Hadi ve General Faysal Receb’in aileleriyle yaptığı telefon görüşmesinde, Hükümetin çabalarının, BM Güvenlik Konseyi’nin 2216’da sayılı kararı dahil olmak üzere, kaçırılanlar ve bütün mahkumlar serbest kalıncaya kadar devam edeceğini belirtti. Muhammed Kahtan’ın, darbeci milisler tarafından hiçbir suçu olmaksızın gözaltına alındığını ve hapise atıldığını ancak Kahtan’ın, onların meşruluklarını kabul etmediğini söylediğini ifade eden Dağr, “Herhangi bir hukuka dayanmadığı için Militanlar tarafından gazetecilere ve diğerlerine karşı verilen cezalar geçersizdir” dedi.

Bin Dağr, dün Yemen’in güneyinde bulunan Aden kentinde, koalisyon güçlerinin liderleriyle birlikte, kurtarılan illerin askeri ve güvenlik koşullarını, ayrıca hala darbecilerin kontrolü altında olan bölgelerin kurtuluşu için istişare toplantısı yaptı.