Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bin Dağr: Zorluklara rağmen sonuçları uygulamak istiyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Meşru Hükümeti Başbakanı Ahmed Abid bin Dağr, dün, Yemen’in güneydoğusundaki Hadramut bölgesinden gelen aşiret liderleri, entellektüeller ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

SANA haber ajansının verdiği bilgiye göre Dağr, toplantıda yaptığı konuşmada, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin hükümete, Ulusal Diyalog Toplantıları’nın Yemen’deki bütün gruplara devrimdeki haklarını vermeye ilişkin sonuçlarının uygulanması talimatını verdiğini söyledi. Hükümetin zorluklara rağmen sonuçları uygulamaya koymaya çalıştığını belirtti.

Yemen Vakıflar Bakanı Dr. Ahmed Atiyya, Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Muhammed el-Meytemi ve Sokotra Valisi Remzi Mahrus’un da hazır bulunduğu toplantıda, Hadramut bölgesinin sorunları ve bu sorunların çözüm yolları konuşuldu.

Hadramut ve Şubve bölgelerinin devrim sonrası belirlenen kalkınma payının yüzde 20’sini elde ettiğini ve bu payı merkezi hükümet döneminde alamadığını belirten bin Dağr, geçtiğimiz yıl, Hadramut için belirlenen kalkınma projelerinin hepsinin tamamlandığını söyledi. Hadramut için 80 milyon dolar değerinde yeni kalkınma projelerinin yapılmaya başlandığını ifade eden Yemen Başbakanı, hükümetin aynı zamanda ülkenin bütün bölgelerinde altyapıyı iyileştirme çalışmalarına imkanlar ölçüsünde devam ettiğini kaydetti.

Konuşmasında, Yemen’deki merkeziyetçi yönetim sisteminin meydana getirdiği mağduriyetlere değinen bin Dağr, “Yemen’de kanun üstünlüğünü sağlamak ve yıllarca Yemen halkının haklarını elinden alarak ülkenin kalkınmasını engelleyen merkeziyetçi sistemin bitirilmesi için fedaralizmden başka alternatif yok” dedi.

Bin Dağr, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Husi militanlarının kanlı ve vahşi darbesi, Yemenlilerin Ulusal Diyalog Kongresi’nde üzerinde anlaştığı haklara ve halkın Federal Devlet talebine karşı yapılmış bir darbeydi. Husiler, birçok felakete sebep oldu. Bu felaketlerin ilki seçilmiş meşru hükümeti ve Cumhuriyet rejimini yıkma girişimleriydi. Yemen halkını bölmek isteyen Husiler, ülkeyi yeniden güney-kuzey şeklinde ikiye ayırmaya çalıştılar. Bu yüzden bütün bu zulmü aşmanın yolu yeniden meşru hükümete sahip çıkmak ve ulusal diyalog sonuçlarını uygulamaktan geçer.”

Yemen Başbakanı Bin Dağr, konuşmasında, ayrıca, bütün Yemenlileri Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin yanında durmaya ve bütün Yemen için adil ve kapsamlı bir çözüm sunan ulusal diyalog kongresi sonuçlarına sahip çıkmaya çağırdı.

Toplantıda, Hadramut’tan gelen aşiret liderleri, entellektüeller ve kanaat önderleri de konuşmalar yaptı. Federal Devlet içinde birliğe bağlı olduklarını söyleyen Hadramutlular, Cumhurbaşkanı Hadi’ye tam destek verdiklerini sözlerine ekledi.