Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bin Dağr’dan askeri ve güvenlik birimlerinin birleştirilmesi teklifi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Meşru Hükümeti Başbakanı Ahmed Bin Dağr, dün, Yemen’in geçici başkenti Aden’de İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanları ile askeri, güvenlik ve istihbarat başkanlarının katıldığı toplantıda, askeri ve güvenlik birimlerinin İçişleri ve Savunma Bakanlıkları şemsiyesi altında birleştirilmesini teklif etti.

Bin Dağr, toplantıda, Aden’de meydana gelen terör olayları ve iç çekişmelerin önlenmesi ve kentteki güvenliğin daha iyi bir şekilde sağlanması için askeri ve güvenlik birimlerinin birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Dağr, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Haziran 2017 sonlarında yaşanan kanlı olaylara işaret ederek, meşru hükümetin Aden’deki güvenlik ve istikrarı sağlama çalışmaları sürdürdüğünü ve benzeri olayların tekrarlanmasına izin vermeyeceğini söylemişti.

Aden’de gerçekleştirilen ve askeri, istihbarat ve güvenlik birimleri yetkililerinin yanı sıra, Aden, Lahic ve Ebyen valilerinin de katıldığı toplantıda, Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) ile ortak ve koordineli bir şekilde çalışılması gerektiği ele alındı.

Yemen’deki durumun yeniden normale döndürülmesi için herkesin ulusal sorumluluğu olduğunu belirten Bin Dağr, “Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, hükümete, terör gruplarına karşı mücadele için ortak istihbarat ve bilgi paylaşımının yapılacağı bir operasyon odası kurulması talimatını verdi” dedi.

Başkent Sana’nın Husiler tarafından işgalinin ardından ülkenin geçici başkenti konumuna gelen Aden’de Ocak ayında meşru hükümete bağlı Cumhurbaşkanlığı koruma güçleri ile Geçici Konseye bağlı BAE tarafından desteklenen ‘Hizam Emni’ güçleri arasında geçtiğimiz Haziran ayında şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Çatışmalar, Hizam Emni’nin bazı kışlaları ele geçirmesiyle sonuçlanmıştı.

Yemen meşru hükümetine bağlı resmi haber ajansının verdiği bilgiye göre, Aden’de gerçekleştirilen toplantıda, kente bağlı kırsal bölgelerdeki yasadışı tüm gecekonduların yıkılması kararlaştırıldı. Anayasal meşruiyetin temsilcisi olan Cumhurbaşkanı Hadi’nin gözetiminde askeri ve güvenlik birimlerinin birleştirilmesi kararı da verildi.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren Yemen meşru hükümeti kaynakları, Haziran ayında yaşanan iç sorunların giderilmesinin ardından Arap Koalisyonu’nun Başbakan Bin Dağr ve kabinesinin Aden’e dönmesi için gerekli bütün kolaylıkları sağladığını aktarmıştı.