Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Binali Yıldırım: İdlib’e askeri operasyon düzenleyebiliriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Binali Yıldırım ülkesinin, ‘Heyetu Tahriru’ş- Şam’ın (HTŞ) egemenliği altında bulunan İdlib’e sınıra yakın olması sebebiyle askeri operasyonlar düzenleyebileceğini söyledi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, “Tabii oradaki (İdlib) terör gruplarına karşı bir operasyon her zaman gündemdedir. Sivil halka zarar veren, güney hudutlarımızda ülkemize zarar veren unsurlara karşı biz Türkiye olarak ayrıca tedbirlerimizi de alıyoruz. Gerekirse Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi terörün başını ülkemize yaklaşmadan sınırlarımızın dışında etkisiz hale getirmekten asla çekinmeyeceğiz” dedi.

Ülkesinin Suriye’nin durumuna yönelik İran ve Rusya ile iş birliği içinde olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Suriye’de barışın kalıcı hale getirilmesi için Türkiye, Rusya ve İran ile Astana Süreci’ni başlattı. Bu süreçte daha sonra kalıcı bir çözüme ulaşılması hedefleniyor. Bu amaca yönelik olarak, zaman zaman bu ülkelerin üst düzey yetkilileri, genelkurmay başkanları, istihbarat servis başkanları, bazen bakanları bir araya geliyor ve durum değerlendirmesi yapıyor. Buradaki amaç özellikle İdlib bölgesi ve güney bölgelerde var olan iç savaşı tamamen durdurmak ve Suriye’yi kalıcı bir istikrara, bir barışa ulaştırmak. Amaç budur. Yapılan çalışmalar buna yöneliktir” dedi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Suriye’deki özellikle de İdlib’ teki gelişmeleri incelemek için Türkiye’ye üç günlük bir ziyarette bulundu. Suriye’deki gelişmelerin yanı sıra Irak’taki gelişmeler ve teröre karşı askeri iş birliği yapma ve organize olma konuları ziyaretin ana eksenini oluşturmaktaydı. Bakıri, eylül ayı bitmeden Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri kurma zorunluluğu konusunda Türk yetkililerle mutabık olduğunu belirtti.

Öte yandan, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret edecek.

Askeri ve diplomatik kaynaklar, Rus ve ABD’li yetkililerin, Türkiye’ye Bakıri ile ayını hedef doğrultusunda geleceklerini belirtti. Yetkililerle kurulacak temaslarda, Suriye’de çatışmasızlık bölgelerinin oluşturulması, İdlib’teki durum ve Suriye’nin güney illerinde; Türk askerlerinin İdlib’te, Rus askerlerinin Doğu Guta’da ve İran askerlerinin Hama kırsalında oluşturmayı kararlaştırdıkları çatışmasızlık bölgeleri konusunda anlaşma sağlanması konusunda gerçekleşecek.

ABD ve Rusya yetkilileri ile gerçekleşecek olan görüşmelerde, PYD dosyasındaki son gelişmeler çerçevesinde HTŞ tehlikesi temel konu olacak.