Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bini aşkın fanatik Yahudi’den Mescid-i Aksa’ya baskın | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yüzlerce fanatik Yahudi, bugün, sözde Süleyman Mabedi’nin yıkılışının yıl dönümü olarak kabul ettikleri ve ‘Tişa BeAv’ adını verdikleri yas günü dolayısıyla Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

Sayıları bini aşan fanatik Yahudiler, Mescid-i Aksa’nın El-Meğaribe (Fas) Kapısı’ndan gruplar halinde avluya girdi. İsrail işgal polisinin bazı Yahudi fanatikleri avludan çıkarttığı görülürken bazılarının da ayin yaptıkları gözlemlendi.

Ma’an Haber Ajansı, polisin, demir bariyerler kurduğunu ve Filistinlileri içeriye almadan önce kimlik kontrolü yaptığını bildirdi.

Aralarında aşırı sağcı milletvekili Yehuda Glick’in de bulunduğu Yahudilerin, bir süre Mescid-i Aksa’nın avlusunda dolaştığı belirtildi.

İsrail işgal güçlerinin fanatik Yahudilerin baskını sırasında, Filistin bayrağı kaldıran bir çocuğa müdahale ederek gözaltına aldıkları, bayrağa el koydukları ve çocuğu Bab-ı Silsile Polis Merkezi’ne götürdükleri kaydedildi.

Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, İsrail polisi, Mescidi Aksa içerisinde yer alan Bab’ur-Rahme binası yanında toplanan onlarca Yahudi fanatiği Bab-ı Esbat kapısından çıkardı.

İlerleyen saatlerde, yüzlerce Yahudi, Kudüs’ün surlar içinde kalan ‘Eski Şehir’ bölgesinde, Mescid-i Aksa’nın kapılarında ve şehrin bitişiğindeki sokaklarda yürüyüş düzenledi. Dans edip, şarkı söyleyen Yahudiler, Arap ve Müslümanlara yönelik sloganlar attı.

Yahudi fanatikler, son günlerde, sözde Süleyman Mabedi’nin yıkılışının yıl dönümü sebebiyle Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarını artırdı.
Öte yandan Filistin İslami Cihad Hareketi tarafından bugün yapılan açıklamada, fanatik Yahudi çetelerinin Mescid-i Aksa’nın avlusuna yönelik baskınları, ucu her Müslüman’a, her Arap’a ve her Filistinliye dokunan ciddi saldırılar olarak nitelendirildi.

İslami Cihad Hareketi yayınladığı basın bildirisinde, “İsrail’i Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin çıkmazından kurtarmak için acele edenler, İsrail’in terörist hükümetinin Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya karşı hiçbir şekilde hoşgörü göstermeyeceğini anlamalı. Saldırıların bu şekilde devam etmesi, her yerde büyük bir gerilime sebep olacak. Radikal Yahudilerin devam eden saldırıları için acilen harekete geçilmesi gerekiyor. Bu saldırılara karşı çıkma ve onlara karşı gelmedeki amaç, Filistin mücadelesinin tüm biçimleriyle devam ettiğini göstermektir. Büyük Dönüş Yürüyüşleri, Filistin meşru mücadele araçları ve biçimleri, Yahudi bayramları olarak bilinen fanatik saldırılara maruz kalan Mescid-i Aksa’nın zaferini hedefleyen araçlar ve biçimlerden uzak değildir. Siyonist yerleşimciler ve sömürgecilerin Mescid-i Aksa’da hakları yoktur. Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmeleri ve saldırganlıkları dini bir terör eylemidir” ifadeleri yer aldı.