Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Binlerce Filistinli, sosyal güvenlik yasasını protesto etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ramallah’ta binlerce Filistinli sosyal güvenlik yasasının iptal edilmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması için geniş çaplı bir diyalog çağrısında bulunmak amacıyla bir gösteri düzenledi.

Ramallah, güvenlik güçlerinin engelleme çabalarına rağmen yasaya karşı yapılan en büyük gösteriye sahne oldu.

Binlerce kişi polisin ana yolları kapatmasına rağmen meclise doğru yürümek için başka yollar aradı.

Polis, göstericilerin meclise yaklaşmasını engellemek için birçok yere barikat kurdu.

Filistin bayrağı taşıyan göstericiler, “Soyguncu grup”, “Halk güvenlik yasasının kaldırılmasını istiyor” sloganları atarak yürüdü.

Göstericiler, Rami Hamdallah başkanlığındaki hükümetin istifasını istedi.
Protestolar, meclis içindeki bloglar ile sendikalar arasında yapılan sosyal güvenlik yasasıyla ilgili anlaşmadan sonra geldi. Göstericiler bu yasaya karşı protestolarını sürdüreceklerini duyurdu.

Polislerin meclise giden yolları engellemesine karşılık el- Halil’deki göstericiler, “Kimden korkuyorsunuz”, “Korkak polis”, “Göreviniz sesimizi ulaştırmak” sloganları attı.

Milletvekili Kays Ebu Leyla konuya dair şunları söyledi:

“Polisin bu olaya karışmasını ve sosyal güvenlik yasasına karşı yapılan eylemleri engellemeye çalışmasını reddediyoruz. Bu keyfi önleme karşıyız. Vatandaşların temel haklar bağlamında güvence altına alınan gösteri özgürlüğü ihlal edilemez. Bu konu ya da başkası hakkında görüşümüz ne olursa olsun göstericiler halkın güvenliğine zarar vermediği sürece istediği protesto aracını kullanabilir. Bu adımı kınıyoruz. İçişleri Bakanlığını ve emniyet güçlerini halkın görüşlerini ifade etme özgürlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz. Biz yasayla ilgili tüm taraflarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Protestocuların da dahil olduğu bu görüşmeler 15 Kasım’a kadar devam edecek. Adil Sosyal Güvenlik Yasası için Birleşik Filistin Hareketi yasanın uygulanmasının ertelenmesini ve insana yaraşır, işçilerin hakların güvence altına alan üzerinde uzlaşılmış bir yasanın kabul edilmesini istiyor. Hükümet ise yasanın hemen uygulanacağını gerekli değişikliklerin ise bundan sonra yapılacağını söylüyor.”

Sosyal Güvenlik Yasası, özel sektördeki 60 yaş üstü memurlara çalıştıkları yıl kadar emekliye ayrılmadan önce yapılan aylık kesintiler ve aldığı ücrete göre belirli bir maaş verilmesini öngörüyor.

Özel sektör çalışanlarından aylık yüzde 7,2, işverenden yüzde 10,9 kesinti yapılmasını öngören yasa emeklilik yaşını ise kadınlar ve erkeklerde 60 olarak belirliyor.

Yasa, Fetih ve Filistin hükümeti arasında da nadir görülen bir ihtilafa sebep oldu.

Fetih, güvenlik yasasının uygulanmasının ertelenmesini ve kanunla ilgili çalışmaların yapıldığı 6 ay boyunca isteğe bağlı uygulanmasını istedi. Ancak başbakan yasanın hemen yürürlüğe girmesini ardından gerekli değişikliklerin yapılması konusunda ısrar ediyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu kanun, işçilerin ve vatandaşların haklarını koruyor. Ancak değişmez değildir. Geriye doğru bazı değişiklikler yapılabilir.”