Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Binlerce Yemenli Hudeyde’yi terk etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran destekli Husi milisler, Yemen’in Hudeyde şehrini çembere alırken, binlerce kişiyi de şehirden kaçmaya zorladı. Hudeyde’deki mahalleleri silah depolamak için askeri kışlalara çeviren milisler, bölgeye binlerce mayın yerleştirdi. Milisler ayrıca, koalisyon tarafından desteklenen ordu güçlerine ve halk direnişine karşı savaş hazırlığı amacıyla sokaklara siperler kazdı.

Ordu, havalimanının doğu ve kuzey bölgelerinde ilerlemeyi sürdürürken, darbeci hükümetin Gençlik Bakanı Hasan Zeyd’in aktardığına göre Husi milis liderleri de şehri yerle bir etme tehdidinde bulundu.

Hudeyde Vali Yardımcısı Velid el-Kadimi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, ordu ve direniş güçlerinin havalimanı yakınındaki el-Rabasa bölgesine doğru ilerlediklerini ifade etti. Kadimi ayrıca, Husi milislerin havalimanını bombalamak ve vatandaşları canlı kalkan olarak kullanmak için yararlanılan milislere ait karargahı da ele geçirdiklerini açıkladı.

“Milisler halkı cezalandırıyor”

El-Kadimi, bir sonraki hedefin Hudeyde’yi her yönden kuşatmak, Husi milisleri teslim olmaya zorlamak ve limanları özgürleştirmek olduğunu ifade etti. Milislerin, kendilerini desteklemeyen halkı cezalandırdığına dikkat çeken vali yardımcısı, evlerini terk etmeyi reddeden vatandaşların sularını keserek onları bölgeden ayrılmaya zorladıklarını söyledi.

Velid el-Kadimi, meşru hükümeti, Yemen ordusu ve halk direnişini destekleyen Arap koalisyonunun, teröristlerin saldırılarından kurtarılmış bölgelere doğru güvenli bir çıkış oluşturduğunu ve gerekli tüm imkanları sağladığını vurguladı.

Yaşananların ardından meşru hükümet, Hudeyde’nin kurtarılmış bölgelerinde çalışanların maaşlarını ödemeye hazırlandıklarını duyurdu. Şehir de dahil olmak üzere kamuya açık alanlardaki hizmetleri etkinleştirmeyi planladıklarını açıklayan hükümet, şehrin tamamen kurtuluşundan ve durumun normalleşmeye başlamasından sonra kentteki havalimanının tekrardan hizmete gireceğini ifade etti.

Hadi’den direnişçilere övgü

Yemen’deki resmi kaynakların aktardığına göre, Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi, 3. Tugay liderliğiyle bir telefon görüşmesi yaparak Tuğgeneral Nebil el-Meşuşi’ye desteklerini iletti. Mansur Hadi’nin, farklı cephelerde savaşan ulusal ordu ve halk direnişi kahramanlarının elde ettiği başarı ve zaferlere övgüde bulunduğu belirtildi.

Ayrıca Devlet Başkanının, “halkın ve yeni federal Yemen’in çıkarlarına” hizmet eden güçlerin çabalarını da övdüğü ifade edildi. Kaynaklar, Başbakan Ahmed Ubeyd bin Dağr’ın, Hudeyde Valisi Hasan Tahir ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktarırken görüşmede, ulusal ordunun ve halk direnişinin tüm bireylerine teşekkürlerini ilettiğini açıkladılar.

Binlerce kişi güvenli bölgelere yöneldi

Bölge halkı tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, binlerce kişinin Hudeyde’deki evlerini terk ederek şehrin kuzey ve doğu kesimlerindeki Sana, İb, Zamar, Hacca, el-Mehvit ve Rayima gibi güvenli bölgelere yöneldiği belirtildi.

Şehirdeki ulaşım sektörü kaynaklarına göre, geniş çaplı göç faaliyetleri ulaşım maliyetlerinde 3 kat artışa neden oldu. Kaynaklar, Husi milislerin geçtiğimiz Salı günü yaşadığı kayıplardan sonra dün topçu mermileri ve tankları kullanarak havalimanını ve çevre mahalleleri bombaladığını açıkladı.

Yerel kaynaklar ise milislerin el-Sevra ve el-Tern hastanelerine saldırdığını vurgularken, milislerin ordu ve direniş güçleriyle çatışmalara hazırlık olarak “Law Anti Tank Füzeleri” taşıdıklarına vurgu yapıldı.

Husiler sunduğu teklifi geri çekti

Diğer taraftan Husi liderlerinden Abdulmelik el-Husi, 20 Haziran’da gerçekleştirdiği bir televizyon konuşmasında Birleşmiş Milletler’e (BM) Hudeyde limanının gelirlerinin finansal açıdan denetlenmesi önerisinde bulundu. Ancak daha sonra milisler bu öneriyi geri çekti. Abdulmelik el-Husi ayrıca yaptığı açıklamada, uğranılan mağlubiyete rağmen Husilerin sonuna kadar savaşacağını vurguladı.

Sivil halka yalvardılar

Yaşanan kayıpların ardından Husiler, batı kıyısı kesimlerindeki yenilginin, açık coğrafi alanların varlığından kaynaklandığını savundu. İddialara göre Husi milisler, kayıplarını en aza indirmeye çalışırken, Tihame halkına da kendi saflarında savaşmaları için yalvarmaya başladı. Tihame’deki kıyı alanları hala milisler tarafından kontrol ediliyor.

Ekonomik olarak da sıkıntılı bir süreç geçiren grubun lideri, esnaf ve iş adamlarına askeri araçların finanse edilmesi için daha fazla ödeme yapma çağrısında bulundu. Aktarılana göre Husi lideri, Hudeyde’yi büyük bir bataklığa dönüştüreceği tehdidinde bulundu.