Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bir milyondan fazla hacı adayı, Mescid-i Haram’da Cuma namazını kıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi yetkililer, dün, tüm devlet sektörlerinde ve özel sektörlerde Mekke ve Medine’deki hacı adaylarına hizmet vermek için yapılan hazırlıkları denetledi. Herkesi Suudi liderliğinin talimatlarına uygun olarak hacı adaylarına hizmet etmeleri için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Kapsamlı hizmetler sunulan bir milyondan fazla hacı adayı, dün Cuma namazını Mescid-i Haram’da, iman, huşu ve itminan dolu bir atmosferde eda etti. Mescid-i Haram sabahın erken saatlerinden itibaren kalabalık gruplara şahit oldu; koridorları, katları ve alanları namaz kılanlarla dolup taştı. Namaz safları, Mescid-i Haram’a giden yollar ile meydanlara kadar uzadı.

Hacı adaylarının konforu için hazırlıklar ve denetimler sürüyor

Merkezi Hac Komitesi Başkanı ve Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal ve Yardımcısı Prens Abdullah bin Bandar bin Abdulaziz’in gözetimi ve takibi altındaki tüm hükümet sektörleri ve özel sektörler hizmetlerini ve imkanlarını daha iyi bir hale getirebilmek için yoğunlaştırdılar.

Dr. Muhammed Salih Benten, işlerin ilerleyişini ve Medine’deki Hac çalışmalarını görmek için bir denetleme ziyareti düzenledi. Ziyaret, Medine’deki Prens Muhammed Bin Abdulaziz Uluslararası Havalimanı ve özel rehberlik kurumlarının ofislerini kapsadı. Dr. Muhammed Salih Benten, ayrıca hacıların geldiği otobüs terminalini de ziyaret ederek çalışma planını inceledi ve personel ile bir araya geldi. Gördüğü hazırlık ve hizmetlere övgüde bulunarak herkesi hacılara en iyi hizmetin sunulması için çaba ve özveriyi artırmaya davet etti.

Öte yandan Hac Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Halid bin Karar el-Harbi dün erken bir saatte Mekke’de, Hac Güvenlik Kuvvetleri’nin hazırlıklarını, güvenlik ve trafik hizmetlerini, hacıların gruplara ayrılması ve yayalraın düzenlenmesi gibi durumları kontrol etti.

Cuma namazı organizasyon planını ve namaz kılanların Mescid-i Haram’a giriş ve çıkışını Harem-i Şerif’teki Komuta ve Kontrol Odası’ndan izledi. Ayrıca, Mescid-i Haram’a giden yollardaki hareket akışını kontrol altına almaya yönelik trafik planlarını da dahil olmak üzere görevlerin yerine getirilişini saha komutanlıklarıyla takip etti. Hac Güvenlik Kuvvetleri Komutanı, Mescid-i Haram alanlarında ve namazgahlarında saha turu yaptı ve güvenlik hazırlıklarını, otobüs duraklarını ve toplu taşıma istasyonlarını denetledi. Herkese Suudi liderliğinin talimatlarına uygun olarak hac misafirlerine hizmet vermek için elinden geleni yapma çağrısında bulundu. Korgeneral Halid bin Karar el-Harbi’ye saha turunda yardımcısı ve Hac Güvenlik Kuvvetleri’nden bir takım komutanlar da eşlik etti.

Hacı adaylarından Kral Selman bin Abdulaziz ve Suudi hükümetine teşekkür

Aynı zamanda Mescid-i Nebevi de dün sabahın erken saatlerinden itibaren Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’ye ve mukaddes mekanlara gitmeden önce Cuma namazını burada kılmak isteyen hacı adaylarıyla doldu taştı.

Hacı adayları, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz hükümeti tarafından tüm zorlukların giderilerek kolaylık ve rahatlık sağlanması için kendilerine sunulan büyük ve gelişmiş hizmetleri takdir ettiler. Medine Valisi ve Medine’deki Hac Komitesi Başkanı Prens Faysal bin Salman bin Abdulaziz’in gözetimi altında hac ibadetinin yerine getirilmesinde kolaylık ve rahatlık sağlamak için faaliyet gösteren kurumların çabalarını övdüler.

Hacı adayları, ziyaret edilen mukaddes ve tarihi mekanlara yapılan büyük bakımı ve her yıl daha da gelişen hizmetleri takdir ettiler. Bu ülkenin hacılara, umrecilere ve ziyaretçilere verilen hizmetlerin geliştirilmesi konusunda açık bir yaklaşım benimseyen Suudi Arabistan Kralı yönetimine olan bağlılığını vurgulayan hizmetlerden memnuniyet duydular.

Hac ve Umre Bakanlığı, “Huzur ve güvenlik içinde: Zaman ve mekanın şerefi” başlığı altında Zilhicce ayının 4. ve 5. günlerinde 43. dönemi düzenlenecek olan Büyük Hac Sempozyumu çalışmalarının hazırlıklarını denetledi. Konferansın, İslam dünyasının önde gelen akademisyenleri, düşünürleri, aydınları ve yazarlarının katılımıyla gerçekleşecek olan ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen Müslümanlar arasında ilmi ve dini bir buluşma ve tanışma gerçekleştiren İslami bir forum olarak Mekke’de yapılacak olan etkinliğin büyüklüğüne uygun tutarlı bir kurumsal çalışmaya uygun olarak düzenlenmesi için incelemeler yaptı.

Hac ve Umre Bakanlığı, Suudi Arabistan’ın özel olarak Mescid-i Haram’a ve Mescid-i Nebevi’ye ve genel olarak İslami ümmetine hizmet etmekten duyduğu büyük sorumlulukla ve Allah’a çağıran ve ümmeti bir araya getiren hac ibadetinin maksadına ulaşması amacıyla 1977’de başlattığı bu büyük İslami buluşmayı uzun yıllardan beri kararlılıkla sürdürüyor.

Hac ve Umre Bakanı Yardımcısı ve Büyük Hac Sempozyumu İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdulfettah Meşat, sempozyum çalışmalarının modern çağın araçlarına ve gelişimlerine uygun yeni bilimsel, kültürel ve entelektüel faaliyetlerle dolu olduğunu ve haccın maksadının gerçekleşmesine katkıda bulunduğunu vurguladı. Sempozyumun, Hac mevsimine eşlik eden düşünsel ve ilmi seminerler aracılığıyla genel olarak Müslümanların bugün ilgilendikleri ve gelecekte de ilgilenecekleri konuları ve özellikle de Hac ve hacılarla ilgili konuları tartıştıkları bir platform olduğunu belirtti.

Pasaport Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan istatistiğe göre, gelişlerin başlangıcından bu yana yurt dışından hava, kara ve deniz yoluyla gelen hacı hacıların sayısının 1 milyon 141 bin 138’e ulaştı, geçen yılın aynı döneminde gelen hacı sayısına (70.084) oranla yaklaşık yüzde 7’lik artış kaydedildi. İstatistiğe göre hava yoluyla giden hacı sayısı 1 milyon 75 bin 474’e, kara yoluyla ulaşan hacı sayısı 53 bin 638’e ve deniz yoluyla varan hacı sayısı 12 bin 26’ya ulaştı.