Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Birleşmiş Milletler darbecilerin gerçek yüzünü gizledi’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki darbeci milislerin ‘savaş suçu’ işlediği ile ilgili kanıtları ortaya koyan ve Birleşmiş Milletler’in (BM) raflarında yer alan dosya, geçen yıldan beri gizleniyor. Ancak Yemen’deki meşru hükümet ve ona destek veren Arap Koalisyonu hakkında da uydurma dosyalar türedi. Darbeci milislerin Yemen’de yaptığı ihlalleri ortaya koyan dosyanın akıbeti konusunda belirsizlik devam ediyor.

‘Dosya BM koridorlarında kayboldu’

New York’taki BM Genel Merkezi’nde Şarku’l Avsat’a konuşan bir yetkili, Yemen’deki meşru rejime karşı işlenen isyan suçlarını delillerle ortaya koyan raporun, BM koridorlarında kaybolduğunu, Husilerin işlediği suçların gölgelendiğini ifade etti.

İsmini vermek istemeyen yetkili, Husilerin ve Devrik lider Ali Abdullah Salih’in Yemen’de savaş suçu niteliğindeki ihlallerini belgeleyen raporun defalarca el altı edildiğini ve bunun karşısında meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu hakkında asılsız raporların hazırlandığını belirtti.

Bu bağlamda Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Abdu’r Rakib Feth, Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulundu:

“Koalisyon güçlerinin ülkedeki varlığı, uluslararası teamüllere uygun bir şekilde meşru hükümetin resmi davetine dayanıyor. Uluslararası toplumun bu teamülleri koruması ve karşı çıkanı da cezalandırması gerekir. Salih ve darbeci Husiler, ulusal diyaloğa sırt çevirerek meşru hükümet liderine ev hapsi uyguladılar. Daha sonra darbecilerin Başkanlık Konutu’nu ele geçirmesi üzerine Abdurabbu Mansur Hadi, şehri terk ederek Aden’e kaçmak zorunda kaldı ve Arap Koalisyonu’ndan müdahale etme isteğinde bulundu. Arap Birliği’nin ve Ulusal Ordunun ülkedeki varlığı, ‘seçilmiş bir cumhurbaşkanı ve meşru üyesi talebine yanıt olarak ulusal meşruiyet çatısı altında’ gerçekleşmiştir. BM’ye ait ofisler silahlı milislerin baskısı altında bulunuyor. BM’nin performansını hezimetle dolu ‘tökezleme’ şeklinde görüyorum.

“Yemende tsunami değil darbe oldu!”

Abdu’r Rakib Feth, sözlerini şöyle sürdürdü, “Taiz’de yaşananlar dinsel, gıda ve sağlık gibi birçok açıdan trajedi haline gelmiş durumda. BM, silahlı militanlar tarafından uygulanan baskıdan kurtulana kadar gerçek rolünü yerine getiremeyecektir. Bu bağlamda BM Uluslararası Hukuka riayet etmeli ve hakiki rolünü yerine getirmelidir. BM’nin meşru hükümetle hareket etmesi gerekir, silahlı Husi milislerle değil. Zira Yemen’de bir volkanik patlama veya tsunami değil darbe oldu!” dedi.