Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Birleşmiş Milletler: Han Şeyhun’da sarin gazı kullanıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) Gerçekleri Araştırma Ekibi, Suriye’nin kuzeyinde geçtiğimiz nisan ayında düzenlenen onlarca kişinin öldüğü saldırıda, yasak olan zehirli sarin gazı kullanıldığını tespit ettiklerini açıkladı. OPCW hazırladığı raporu henüz kamuoyuna duyurmadı.

Rapora göre,  4 Nisan’da Kuzey İdlip’te bulunan Han Şeyhun ‘da yapılan saldırı üç yıldır devam eden Suriye iç savaşının en şiddetlisi kabul edildi. Saldırıda 31’i çocuk 87 kişi öldü.

OPCW uzmanları, kurbanlardan aldığı doku ve topraktan aldıkları örnekleri inceledi. Görgü tanıkları ile görüşüldükten sonra, ölen insanların bir kısmının sarin gazı veya benzer bir maddeye maruz kaldıkları belirtildi.

Raporda, ‘böyle bir salınımın ancak sarinin bir kimyasal silah olarak kullanılmasıyla mümkün olduğu’ ifadeleri yer aldı.

Japonya’da bulunan ABD Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, ”Bu inkar edilemez gerçeği öğrendikten sonra bu vahşi saldırıların sorumlularının bulunması için bağımsız bir soruşturma yürütmeye başladık. Kurbanlar için adaleti ancak bu şekilde sağlayabiliriz” dedi. Örgüt ve Birleşmiş Milletlerin olayın incelenebilmesi ve sorumluların bulunması için ortak bir soruşturma yürüttüğünü ekledi.

Araştırma sonucunda 2014-2015 yılları arasında Suriye hükümetinin üç adet klor gazı saldırısında bulunduğunu ve DEAŞ örgütünün de hardal gazı kullandığı sonucuna varıldı. Batıda bulunan istihbarat elçilikleri geçtiğimiz nisan ayında yapılan kimyasal saldırılar sebebiyle Beşşar Esed yönetimini kınadı.

Heyet güvenlik endişesi sebebiyle saldırı yerini ziyaret edemiyor. Fakat bu araştırma sonucunda Birleşmiş Milletler ve OPCW ülkeye yapılan bu kimyasal saldırının failinin, Suriye yönetimi olup olmadığını araştıracak ortak bir soruşturma komisyonu kuracak.

2013 ‘te yapılan benzer Guta/Ghouta saldırısı sonrası ABD Eski Başkanı Barack Obama ‘kırmızı çizgilerin’ ihlal edildiği gerekçesiyle, Suriye rejimine yönelik askeri müdahalede bulunacağını açıklamıştı. Bunun üzerine Rusya- ABD ittifakıyla Suriye’deki kimyasal silahların ülkeden çıkarılması ve imha edilmesini kabul etmiş OPCW’e katılmıştı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü ABD Şayrat hava üssünde benzer bir hareketlilik görmesi sebebiyle Suriye rejimini sert bir dille uyardı. ABD daha sonra Suriye yönetiminin uyarıyı önemsediğini açıkladı. Rusya ABD’nin bu uyarılarına karşı, Suriye rejimi herhangi bir şey yapmadan saldırdığı takdirde gereken şekilde karşılık vereceğini açıkladı.