Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bitcoin ile DEAŞ’a finans sağlayan Amerikalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD güvenlik güçleri, dolandırıcılık, kara para aklama ve DEAŞ’a finans sağlamakla suçlanan 27 yaşındaki Zoobia Shahnaz isimli bir Pakistanlıyı tutukladı. New York’ta yaşayan Shahnaz’a, bankaları dolandırma, Bitcoin ve diğer sanal paralar aracılığıyla 85 bin dolarlık kara para aklama, ABD’den yurtdışına DEAŞ terör örgütüne ulaştırmak üzere para kaçırma ve 6 kredi kartı bulundurma gibi suçlar yöneltiliyor.

Konuya ilişkin ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zoobia Shahnaz’ın New York federal mahkemesinde yargılanmaya başladığı bildirdi.

Shahnaz, havalimanında yakalandı

Polis tarafından yapılan soruşturma sonuçlarına göre, Shahnaz, kredi kartlarındaki 85 bin dolarla Bitcoin satın alarak, bu parayı DEAŞ terör örgütüne ulaştırmak üzere yurtdışına çıkarmayı başardı. Savcılar, Shahnaz’ın DEAŞ’a katılmak için Suriye’ye gitmek üzere, Pakistan’a, Türkiye aktarmalı bir uçak bileti aldığını, ancak New York’taki Kennedy Havalimanı’nda polis tarafından gözaltına alındığını ifade edildi.

New York’un Manhattan bölgesindeki bir fabrikada çalışan Shahnaz, haziran ayında, ailesine haber vermeden işten ayrılarak, Suriye’ye gitmek için uçak bileti aldı. Savcılık tarafından verilen bilgilere göre, Shahnaz, Suriye ve Ürdün’de bulunan ABD menşeli bir sağlık örgütünde çalışmak üzere gönüllü oldu, ayrıca, daha önce de DEAŞ terör örgütünün etkin olduğu bir mülteci kampında gönüllü olarak çalıştı.

Mülteci kampında DEAŞ liderleriyle görüştü

Mahkeme tarafından Shahnaz’ı savunmak üzere görevlendirilen Avukat Steve Zisou, Shahnaz’ın kesinlikle DEAŞ’a yardım etmeye çalışmadığını ancak mülteci kampında çalıştığı dönemde Suriyeli mültecilere yardımcı olmak için kamptaki DEAŞ liderleriyle görüştüğünü söyledi. Shahnaz’ın DEAŞ liderleriyle yalnızca mültecilere yardım etmek için görüştüğünü sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump, önceki Başkanlardan farklı olarak, teröristlere yönelik takip ve icraatları artırarak, radikal eğilimli kişiler ve teröristlere baskı kurmaya çalışıyor.