Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Blair: İngiltere’nin çökmesinden korkuyorum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnglitere eski başbakanı Tony Blair, ülkesinin AB’den çıkması için oy vermeye sevk eden sağın ya da sert ekonomik politikalar izleyen solun seçeneğinden uzak durulması gerektiğini ifade etti. Ülkesinin merkezi politikaya dönmesinin önemine vurgu yaptı. Önlem alınmadığı takdirde İngiltere’nin çökmesinden korktuğunu söyledi.

Blair, Şarku’l-Avsat’ın düzenlediği bir tartışmada, orta doğu bölgesinin yaşadığı acı ve felaketlerin ortasında umut işaretleri olarak gördüğü bölgedeki genç liderlerin rolünü övdü. Ve bu umut verici genç liderlerin içerisinde, en bariz olanının Suudi Arabistan Veliahdı Emir Muhammed bin Selman olduğunu belirtti. Öyle ki emir, mukaddes mekanların ülkesi ve İslam’ın merkezi olma sıfatlarına sahip olan krallığın konumuna uygun olarak iddialı ve son derece gerekli bir değişim programını başlattı. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin bugünkü konumunda olmasını sağlayan Abudabi Veliahtı Şeyh Muhammed bin Zayid’i de övdü.

Blair, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin karşılaştığı meydan okumalara rağmen silahlı İhvan-ı Müslimin örgütüne karşı çıkmasını takdir etti. Aynı zamanda Sisi, Mısır’da zorunlu değişim ve düzenlemeleri de gerçekleştirmekte. Ve Blair, Batının bölgedeki çatışmayı kavraması gerektiğini, bunun sadece İran-Suud veya Şii-Sünni olarak değil, radikallik ve hoşgörü arasında bir değer çatışması olduğu belirtti.