Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Blatter: Katar, Dünya Kupası hakkını siyasi müdahale ile kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) eski Başkanı Joseph Sepp Blatter, Katar’ın 2022 Dünya Kupası organizasyonunu siyasi müdahalelerle kazandığını söyledi.

Blatter, şahsi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Haberler kötü: Katar, rakip ülkelerin dosyalarını çarpıtmak için gizli propaganda kampanyaları yürütmekle suçlanıyor. Gerçek şu ki Katar, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve FIFA Başkan Yardımcısı Platini’nin siyasi müdahalesi sonrasında 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hak kazandı” ifadelerini kullandı.

İngiliz The Sunday Times gazetesi de Katar’ın, 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hırsıyla rakip ülkelerin tekliflerini sabote etmek için FIFA kurallarını ihlal ederek gizli bir ‘kara propaganda’ yürüttüğüne ilişkin yeni belgelere ulaştığını açıklamıştı.

Gazetenin haberinde, 2022 Dünya Kupası’ndaki rakipleri ABD ve Avustralya hakkında sahte propaganda yaymaları için Katar’ın eski CIA ajanlarına ve bir halkla ilişkiler ajansına yüklü miktarda ödeme yaptığı iddia edildi.

Gazete, Katar’ın, ABD ve Avustralya’nın ev sahipliği konusunda içeriden destek bulamadığı izlenimi verilmesi için bu ülkelerdeki etkili isimleri kullandığını öne sürdü.

İddiaya göre Katar, rakip ülkelerin dosyalarındaki olumsuz yönleri gündeme getirmeleri için bazı ülkelerdeki gazeteci ve yetkili isimlere ödemeler yaptı. Bu çerçevede ülkenin, ABD’li teknik direktörlere, ev sahipliği için harcanacak paranın okullardaki spor programına aktarılacağı gerekçesiyle Kongre üyelerine baskı yapması karşılığında rüşvet verdiği belirtildi. Katar’ın ayrıca, Avustralya’da düzenlenen rugby karşılaşmalarında, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma teklifine karşı düzenlenen protestoları teşvik ettiği iddia edildi.

İngiliz gazetesi daha önce de Katar’ın, turnuvanın ABD’ye ekonomik yükü hakkında rapor yazması için Amerikalı bir profesöre 9 bin dolar ödemenin yanı sıra ABD Kongresi’nde Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmanın ‘zararlı etkilerine’ yönelik karar çıkmasını planlayacak kadar ileri gittiğini duyurmuştu.

Sunday Times gazetesi, belgelerin 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için Katar’la çalışan muhbirlerden biri tarafından gazeteye sızdırıldığını belirtti.