Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bloomberg: Katar borsası bu yıl dünyanın en kötü performansını kaydetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York merkezli Bloomberg haber ajansı, Doha Menkul Kıymetler Borsası’nın bu yıl dünyanın en kötü performansını göstererek, Katar hisse senetlerinin 2018 yılının başında, son 8 yılın en düşük seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

Bloomberg, Katar ekonomisinin kötüleşmesini, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’dan oluşan Arap dörtlüsünün Doha’yı terörizmi desteklemekle suçlayarak boykot etmelerine bağladı.

Bloomberg’de yer alan haberde, “Katar’ın boykot sonrasında başvurduğu varlıkların satışı, endeks değerlerinde düşüşe neden oldu. Analist ve yatırımcılar, Doha’nın bazı hisse senetlerinin düşük seviyelerde işlem gördüğünü söylüyor” ifadeleri yer aldı.

Katar’ın ekonomik göstergeleri, 2018 bütçesinin ülkenin ekonomik büyümesini destekleyeceği yönündeki iyimserliğe dayanarak son iki haftadır kaybını azaltmasına rağmen, 2017’deki yüzde 18’lik düşüş devam ediyor.

İkinci büyük kayıp ise, dolar bazında küresel endeksler arasında, Katar endeksi dün yüzde 0.3 ‘lük bir oranla düşüş eğilimini sürdürdü.

Bloomberg, Katar hisse senetlerinin 2018’e, 2010’dan bu yana yaşanan en düşük seviyede başlayacağına dikkat çekti.

Haberde, Katar hisse senetlerinin 2018’deki görünümüyle ilgili uzman görüşlerine de yer verdi.

Amwal LCC şirketinde portföy yöneticisi olan Rami Cemal, Katar hisse senetlerinin MSCI ve FTSE gibi büyük endekslere karşı çok düşük değerlerle ticaret yaptığını söyleyerek, yatırımcıların portföylerini, daha yüksek dağıtım gelirleri ve farklı büyüme potansiyeline sahip şirketler lehine koyacağına işaret etti.

Kahire merkezli yatırım bankası EFG-Hermes’in S trateji Sorumlusu olan Simon Kitchen ise, “Pek çok bölgesel yatırımcı için Katar, yılın geneli için sınırlı bir alan oldu ve değerler önemli ölçüde düştü” değerlendirmesinde bulundu.