Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: 1 milyondan fazla Libyalı yardıma muhtaç | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Reuters’ın aktardığı bilgiye göre BM yetkilisi, 5 Şubat’ta yaptığı açıklamada 2018’de bir milyondan fazla Libyalı için 313 milyon dolarlık bir ihtiyaç olduğunu bildirdi.

BM Libya insani yardım koordinatörü Maria de Fall Riber, “Libya’nın doğusunda üç yıldan fazla süren savaş sonucu yapılacak ilk müdahale insanları koruma altına alma ve mayın temizleme işlemi olacaktır. Uzun süredir savaş gören bölge sakinleri gerekli teçhizatları olmamakla beraber evlerine dönmek istiyor” açıklamasında bulundu.

“Sosyal ve ekonomik hayat kötüleşmiş durumda”

Fall Riber “Savaşın yıprattığı bu ülkede sosyal ve ekonomik hayat oldukça kötüleşmiş durumda. Bu savaş mültecilerin yanı sıra diğer Libyalıları da büyük oranda etkilemiş görünüyor” dedi. Bu bağlamda BM koordinatörü “ Öyle tahmin ediyoruz ki 2018 yılında Libya’da yaşayan 1.1 milyon kişi yardıma muhtaç” ifadelerini kullandı. Ayrıca birçok savunmasız kişiye temel sağlık hizmeti verilmesi gerektiğini belirtti.

“Bölgeden mayınlar temizlenecek”

Açıklamalarının devamında Riber “Temel alanlara müdahaleye odaklanılacak. Her şeyden önce güvenlik sağlanacak buda uluslararası insancıl hukuka ve insan haklarına saygı çerçevesinde gerçekleşecek. Özellikle mültecilerin dönmek istedikleri kendi asli yerleri mayınlardan temizlenecek. Ayrıca ilaç ve temel sağlık hizmetleri için destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.