Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: 170 bin kişi Afrin’i terk etti! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) 23 Mart’ta, Türkiye’nin Afrin operasyonuyla 170 bin kişinin bölgeden ayrıldığını açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “Şu anda Afrin bölgesindeki operasyon nedeniyle 167 bin kişinin yerinden edildiği tahmin ediliyor” dedi. Laerke, bölgeden ayrılanların çoğunun Afrin yakınlarındaki Tel Rıfat’a sığındığını ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise Afrin’i terk edenlerin sığındığı bölgelere gezici klinikler ve sağlık malzemeleri gönderildiğini belirtti. WHO ayrıca, bölgelerdeki sağlık hizmetlerinin eksikliğine dair uyarıda bulundu.

WHO’nun Suriye Temsilcisi Elizabeth Hoff yaptığı açıklamada, “Acil sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyan çocuklar, kadınlar ve erkekler Afrin’den kaçmak için tehlikeli yolculuklar yaptı. Çalışanlarımız, 36 saat süren yolculuklarından sonra güvenli bölgelere ulaşan sivillerle görüştü” dedi.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) sözcüsü Marixi Mercado’un belirttiğine göre, Nubl kasabasına ulaşanlar, bombardımandan kaçtıklarını ve ailelerinden ayrıldıklarını söyledi.

Türk silahlı kuvvetleri ve muhalif grup Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), nüfusunun çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Afrin’in kontrolünü tamamen ele geçirdi. Ankara, Ocak ayında PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’ye yönelik operasyon başlattı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yaptığı açıklamada, Afrin’den ayrılanların sayısının yaklaşık 250 bin olarak tahmin edildiğini söyledi. Açıklamada, operasyon kapsamında onlarca sivilin hayatını kaybettiği, yaklaşık bin 500 Kürt unsurun da öldürüldüğü ifade edildi.

Jens Laerke’in belirttiğine göre, TSK ve ÖSO kontrolüne geçen Afrin kentinde 50-70 bin sivil bulunuyor. Laerke, bu sivillerin insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.