Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, ABD’nin kararına karşı Kudüs tasarısını kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda ABD’nin Kudüs kararına karşı sunulan Kudüs tasarısı 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser oy kullandı.

ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, kararın lehinde oy kullanacak ülkelere yönelik, “ABD bu günü unutmayacak” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas,”Oylama sonucu Filistin için bir zafer” açıklamasında bulundu.

BM Genel Kurulu, Trump’ın Kudüs kararını eleştiren Kudüs’ün statüsüne ilişkin ‘İsrail’in İşgal Altındaki Doğu Kudüs ve Filistin Topraklarındaki Faaliyetleri’ başlıklı karar tasarısını görüşmek üzere özel oturumla toplandı.

BM Güvenlik Konseyi’nden 1967’den 2016’ya kadar geçmiş 10 karara atıf yapan tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına ilişkin kararına atıfta bulunarak “Kudüs’ün statüsüne ilişkin son kararlara yönelik derin teessüfte” bulunuldu.

Tasarı metninde “Kutsal Kudüs şehrinin statüsünde, karakter ve demografisini değiştirmeye gönelik herhangi bir adımın geçersiz, hükümsüz olduğu ve ilgili Güvenlik Konseyi kararları uyarınca feshedilmesi gerektiği beyan olunur ve bu bağlamda tüm üye devletlerden Güvenlik Konseyi 478 (1980) sayılı kararı gereğince Kutsal Kudüs şehrinde diplomatik misyon açmaktan kaçınması çağrısında bulunuluyor” ifadesine yer verildi.

Tasarı aynı zamanda tüm üye devletlere BMGK’nin Kudüs kararlarına uyması ve bu kararlara aykırı atılan adım ve kararları tanımamaları talebinde bulunuyor.