Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Afganistan’da saldırıların artmasından endişeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Afganistan’daki BM Misyonu, DEAŞ ve Taliban tarafından ayrım gözetmeden sivil nüfusu hedef alan saldırılardaki artışa ilişkin duyduğu endişeyi dile getirdi.

BM tarafından bugün yayınlanan rapora göre bu yılın başından 30 Eylül’e kadar düzenlenen intihar saldırıları ve ev yapımı bombalarla gerçekleştirilen katliamlarda 1065 kişi ölürken 2569 kişi de yaralandı. Ölenler arasında 155 çocuk ve 72 kadın bulunuyor. Söz konusu veriler 2017’ye göre ölümlerde yüzde 21’lik bir artışa işaret ediyor.

Misyon, aynı dönemde intihar saldırılarında ölenlerin sayısının 2017’ye oranla yüzde 46 arttığını ve söz konusu saldırıların süre gelen savaştan çok daha fazla can aldığını vurguladı.

Raporda ölenler arasında “öğrencilerin, spor etkinliklerini izleyenlerin, camilerde ibadet edenlerin, insani yardım kuruluşları üyelerinin, seçim listelerine kayıtlı çalışanların olduğu” kaydedildi.

Misyon tarafından yapılan açıklamaya göre sivil ölümlerin yüzde 52’sinden DEAŞ sorumluyken yüzde 40’ının ölümüne ise Taliban sebep oldu. Geri kalanlar ise bilinmeyen gruplar tarafından öldürüldü.

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afgan liderle görüşmek için günün erken saatlerinde Kabil’e geldi. Bu, Halilzad’ın Taliban ile barış çabalarına öncülük etmesi için yürütülen süreçte Afganistan’ın başkentine ilk ziyareti oldu.

ABD’nin eski Kabil, Bağdat ve BM Büyükelçisi Zalmay Halilzad’ın ziyareti, Afgan hükümeti ve uluslararası toplumun 17 yıllık savaşa son verme çabaları çerçevesinde geldi.

Yapılan açıklamalar bu ayki yasama seçimlerinin gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde önemli bir deneyim olacağı yönünde.