Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM ‘Arakan soykırımını’ araştırmak için yeni bir mekanizma kuruyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Arakanlı Müslümanlara yönelik soykırım ve diğer suçların tespiti için bağımsız bir mekanizma kurulması kararı aldı.

Reuters’ın bildirdiğine göre, BM’de yapılan oturumda, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik hak ihlallerine ilişkin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından sunulan önerge 35 lehte, 3 aleyhte ve 7 çekimser oyla kabul edildi.

Alman haber ajansı DPA, ‘mekanizma sorumluların ortaya çıkarılması için delil toplayacak ayrıca adil ve bağımsız yargılamalarının başlatılmasını kolaylaştırmak için dosyaları hazırlayacak’ ifadelerinin yer aldığı önerge metnini paylaştı.

Yeni mekanizma, Myanmar ile ilgili son yayınlanan raporu hazırlayan BM Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu’nun yerini alacak.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) savcısı Fatu Bensuda, geçtiğimiz hafta Myanmar’dan Bangladeş’e kaçmaya zorlanan Arakanlı Müslümanlara yapılanlar konusunda resmi bir soruşturma başlatılması için yeterli kanıt olup olmadığına dair bir ön tahkikat başlattığını açıklamıştı.

Myanmar ise, Roma Statüsüne taraf olmamaları nedeniyle ICC’nin iddiaları soruşturma yetkisi olmadığını belirtmişti.