Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Arakanlılara yapılan zulüm, bölgesel bir çatışmaya neden olabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, Myanmar’daki Arakanlı (Rohingya) Müslüman azınlığa karşı gerçekleştirilen ‘soykırım’ ve ‘etnik temizlik’ operasyonlarının devam etmesinin, bölgede dini bir çatışmaya neden olabileceğini bildirdi.

AFP’nin bildirdiğine göre, Hüseyin, Endonezya’nın başkenti Jakarta’da yaptığı bir konuşmada, “Myanmar çok ciddi bir krizle karşı karşıya. Bunun bölgeye çok ciddi etkisi olabilir” dedi.

Endonezya’da resmi temaslarda bulunan Hüseyin ve beraberindeki heyet, Devlet Başkanı Joko Widodo ile bir araya geldi.

Görüşmede Hüseyin, Endonezya’nın Arakanlı Müslümanlar konusunda çözüm arama ve yardım çabalarındaki aktif rolünü takdirle karşıladıklarını belirtti.

Müslüman Arakanlı azınlıktan yaklaşık 690 bin kişi, BM tarafından ‘etnik temizlik’ operasyonu olarak tanımlanan Myanmar ordusunun şiddet içerikli askeri operasyonundan kaçmak için komşu Bangladeş’e kaçmıştı.

Myanmar, yüzlerce ifadeye, BM raporlarına ve uydudan alınan fotoğraflara rağmen, toplu mezarlar ve insan hakları ihlalleriyle ilgili tüm bilgileri reddetti.

Myanmar ordusu ise, gazeteci ve BM araştırmacılarının bölgeye girmesine hala izin vermiyor.

Dünyanın en büyük vatansız grubu olan Arakanlılar, 1982’de Myanmar’da askeri yönetim sırasında alınan uyrukluk yasasının yürürlüğe girmesinden beri, vatandaşlık alamıyor, kimlik belgesi taşımıyor, izinsiz seyahat edemiyor, okullar ve hastaneler gibi kamu hizmetlerinden mahrum bırakılıyor.