Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Bir hafta içinde 30 bin kişi İdlib’i terk etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de hükümet güçleri ve müttefiklerinin geçen hafta başlattıkları hava saldırılarından bu yana yaklaşık 30 bin kişinin İdlib bölgesini terk ettiğini açıkladı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü David Swanson AFP’ye verdiği demeçte, 9 Eylül itibarıyla 30 bin 542 kişinin Suriye’nin kuzeybatısında yaşadıkları evleri terk ettiğini ifade ederek, “Bölgedeki 30 binden fazla insanın yerlerinden olmasıyla sonuçlanan yakın zamandaki bu şiddetin artmasından son derece kaygılıyız. Bu çok yakından takip ettiğimiz bir durum” dedi.

Göç edenlerin büyük çoğunluğu Türkiye sınırına yöneldi

Swanson, geçen Cuma gününden bu yana özellikle Hama ilinin kuzeyi ile İdlib ilinin güneyindeki kırsal alanlarda havan topu ve roketlerle saldırıların artığını kaydederek, bu saldırılar sonucu İdlib’i terk eden kişilerin yüzde 47’sinin Türkiye sınırına yakın kamplara gittiğini, yüzde 29’unun başka ailelerin yanına taşındığını, yüzde 14’ünün resmi olmayan kamplara yerleştiğini, yüzde 10’unun ise başka yerlerde ev kiralama yolunu seçtiğini bildirdi.

BM, askeri operasyonun yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib’te en az 800 bin kişiyi evlerini terk etmeye zorlayabileceğine dikkat çekerken, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, ” İdlib’de 21’inci yüzyılın en büyük insani kayıpları yaşanmadan çözülmesi için yolların olması gerektiği bizim en önemli mesajımızdır” dedi.

İdlib’in büyük bir bölümünün kontrolünü Heyetu Tahrir’uş Şam (HTŞ) sağlarken, geriye kalan bölgelerde ise diğer İslamcı gruplar konuşlanmış durumda. Rejim güçleri ise İdlib’in güneydoğu kırsalında yer alıyor.

Rusya, İran ve Türkiye liderleri, İdlib konusundaki fikir farklılıklarını aşmak için Tahran’da düzenledikleri üçlü zirvede pek başarılı olamasa da, insani kayıpları önlemek için bir çözüme ulaşabilmek adına işbirliğine devam etme konusunda fikir birliğine vardı.