Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: DEAŞ ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşimiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Güvenlik Kurulu’na (BMGK) sunduğu “Uluslararası barış ve güvenliğe tehditler” raporunda DEAŞ’ın ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam ettiği uyarısında bulunuldu.

BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov, Guterres’in raporuna ilişkin detayları paylaştığı açıklamasında, “DEAŞ, önemli kayıplar verse de ciddi bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor. 2017’nin sonundan bu yana DEAŞ Irak’ta yenildi ve Suriye’de ciddi bir çöküş yaşadı. Suriye’de ve Irak’ta bazıları aktif olarak savaşan 20 binden fazla DEAŞ’lı örgüte sempati duyan bölgelerde ve kırsal alanda saklanıyor” ifadelerini kullandı.

“DEAŞ, merkeziyetçi yapıyı terk etti”

Raporda, fazla kayıp vermemesi için örgütün yönetim kadrosunun merkeziyetçi yapıyı terk ettikleri, aynı şekilde örgüt yöneticilerinin halen Irak ve Suriye’de bulundukları ifade edildi. Örgüte bağlı birliklerin Afganistan, Asya’nın güneydoğusu, Afrika ve Libya’nın batısında, sayıları az da olsa Mısır’ın Sina bölgesinde, Yemen ve Somali’de faaliyet gösterdiklerine dikkat çekildi.

Guterres’in raporunda, DEAŞ’in mali destekçilerinin ve ağlarının faaliyetlerini komşu ülkelere kaydırabileceği yönünde kuşkuların olduğu ifade edildi.

Hunt: Irak ve Suriye’de istikrar sağlanmalı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt başkanlığında yapılan toplantıda Hunt, örgütün ortaya çıkışının temel nedenlerinin henüz çözülmemiş olduğunu ifade ederek, Irak’ta barış ve uzlaşı çabalarını desteklemek ve Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşmak için daha fazla çaba gerektiğini vurguladı.

Haley: DEAŞ örgütü ‘yumuşak düşman’

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, ise toplantı sırasında yaptığı açıklamada, DEAŞ örgütünü ‘yumuşak düşman’ olarak nitelendirdi. Haley, ABD’nin ortaklarıyla birlikte Suriye ve Irak’ta yeniden inşa çalışmalarına katılacağını ve halihazırda 150 bin mültecinin Suriye’nin Rakka kentine dönmesi için izin verildiğini ifade etti. Terörle mücadele eden ülkelerle birlikte uluslararası ortaklığı artırma sözünde bulundu.

Nebenzya: Ülkelerin egemenliğine saygı duyulmalı

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya ise terörle mücadele faaliyetlerinin terör suçunun işlendiği ülkelerin egemenliğine saygı çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Moskova’nın Suriye hükümetiyle işbirliğine dikkati çeken Nebenzya, Fransa BM Temsilcisine yaptığı çağrıda DEAŞ’ın bölgedeki Yezidi kadınlara yönelik cinsel istismarını sona erdirecek kapsamlı bir çözüm geliştirilmesini talep etti.