Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Dera’da açlıktan ölümlerin artacağı uyarısında bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Gıda Programı (WFP), Doğu Guta’daki kuşatma nedeniyle çocukların çöpten beslendiğini, Zemelka kasabasında aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu birçok vatandaşın gıda zehirlenmesi yaşadığını duyurdu. Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda Programı yayınladığı raporda, kuşatma altındaki bölgede açlığın tehlikeli boyutlara ulaştığını ailelerin çocukları dönüşümlü olarak beslemeye çalıştığını kaydetti.

Raporda kuşatma altındaki Duma ilçesindeki yaklaşık 174 bin 500 vatandaşın son kullanma tarihi geçmiş gıdaları, hayvan yemlerini ve atıkları tükettiği, günlerce yemek yemediği ve yiyecek almak için kendilerini tehlikeye attığına dikkat çekildi. Buna ek olarak, okullardaki çocuklar ve öğretmenler arasında açlık yüzünden bayılma vakaları yaşandığı bilgisi verildi. Rapora göre bölgede en az dört kişi açlıktan öldü ve açlık nedeniyle bir çocuk intihar etti.

Rejim, 2012 yılından bu yana muhalifler tarafından kontrol edilen Doğu Guta bölgesini kuşatma altında tutuyor. Ayrıca bölgeye yardım konvoylarının girmesine izin vermiyor.

Geçen hafta meydana gelen çatışmalarda bir gıda deposunun kasten imha edildiğinin belirtildiği raporda Şam’ın sadece 15 kilometre uzağında olmasına rağmen, 700 gram ekmeğin Doğu Guta’da 85 kat daha pahalı olduğuna dikkat çekildi.

Rapor, durumun önümüzdeki haftalarda daha da kötüye gideceği konusunda uyarıda bulunarak gıda stoklarının azaldığını ve rejimin dayattığı kısıtlamalar nedeniyle WFP’nin gerekli yiyecekleri sağlayamadığını duyurdu.

Raporda, bir gıda kolisinin 6 aileye dağıtıldığı ve bu kolilerin ihtiyaç sahiplerinin tek kaynağı olduğu kaydedildi. Ailelerin çocukları beslemekte zorluk çektiğinin belirtildiği raporda çocukların iki günde bir yemek yiyebildiği kaydedildi. Raporda bölge halkından 2, 3 ve 13 yaşlarında üç çocuğu olan bir annenin görüşleri de yer aldı. Zor durumdaki anne “Kızım, kapısını her açtığında ağlıyor. Çünkü bugün sıranın onda olmadığını ve boş mide ile uyuyacağını biliyor” ifadesini kullandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan son açıklamada dün iki çocuğun öldüğü ve 25 kişinin zehirlendiği bildirildi. SOHR vakaların besin benzeri maddelerin tüketilmesi sonucunda yaşanan zehirlenmeden meydana geldiğini duyurdu.

Dera’da hizmetlerin organize edilmesi amacıyla görev yapan bölge valiliği İngiliz Uluslararası Kalkınma Ofisi tarafından yönetilen ‘Kalkınma Programı’ ile bir mutabakat imzaladı.

Konsey başkanı yardımcısı İmad el-Batin, “Anlaşmasının amacı taraflar arasındaki işbirliğini, özellikle finansal açıdan kontrol etmektir. Yerel konsey, şehirlerin ve kasabaların yerel konseyleri aracılığıyla program tarafından uygulanan projeler de dâhil olmak üzere tüm projelerin uygulanmasını denetliyor” dedi.

Batin ayrıca program tarafından hayata geçirilecek olan yerel projeler kapsamında ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla konferanslar ve halk toplantıları düzenleneceğini belirtti.

Geliştirme Programı, Dera ilindeki birçok beldede aktif olarak yürütülüyor. Ayrıca Dera Valiliği Konseyi, kasım ayında valilikte faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarının yönetimi için bir de ofis kurdu.