Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Doğu Guta tam bir felaket ile karşı karşıya | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın Danışmanı Jan Egeland, yaptığı açıklamada, Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da 400 bin kişinin mahsur kaldığını, insani yardımın erişimi yasağı sebebiyle insanların büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını ifade etti. Binlerce kişinin ise acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu ekledi.

7 hastanın hayatını kaybetti

Egeland, Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun, BM Cenevre Ofisi’nde yaptığı İnsani Erişim Çalışma Grubu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Konuşmasının büyük bölümünü çatışmaların yoğunlaştığı Doğu Guta’ki insani duruma ayıran Egeland, Doğu Guta’dan tahliye edilemediği için 7 hastanın hayatını kaybettiğini ve aralarında 18’i çocuk 29 kişinin de ölümün eşiğinde olduğunu belirtti.

Açıklamasının devamında Egeland şunları kaydetti, “Birleşmiş Milletler’e yaşanan trajediyi anlatan bir rapor gönderdik. Şu an çatışmaların yaşandığı en kötü günlere dönüyormuşuz gibi hissediyorum. Korkutucu olan sivilleri, çatışma yaşanan bölgelere gönderiyor olmamız.”

Doğu Guta’daki durumun her yerden daha kötü bir halde olduğunu vurgulayan Egeland, Şam’ın doğusundaki alanın eylül ayından bu yana tamamen kapalı olduğunu ve tek can kurtarma ekibi olan BM’nin bölgeye erişim izninin olmadığını ekledi.

Egeland, “Gerekli olan yardımın sadece küçük bir kısmını sunabiliyoruz. Oysa insani kriz çok büyük. Bu şekilde devam etmemiz mümkün değil. Şiddetli beslenme yetersizliği yaşayan çocukların sayısını artıyor dedi.