Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Duma halkı çöküşün eşiğinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’deki Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Danışmanı Jan Egeland, Duma’ya insani yardımların ulaşması için çağrıda bulundu.

Egeland, yıllar süren savaş ve kuşatmadan sonra 80 bin ila 150 bin sivilin çöküşün eşiğinde olduğunu söyledi.

Egeland, “Anlaşmanın insanların seçtikleri yerde kalmasını ve silahlarını bırakanların affedileceğine inanıyorum. Bu aynı zamanda Duma’dan ayrılmayı isteyenler için de bir fırsat” dedi.

Hükümet güçlerinin 400 bin kişinin bulunduğu Doğu Guta’yı yıllar boyu kuşatma altında tuttuğunu işaret eden Egeland, son 3 haftada 130 bin kişinin göç ettiğine dikkat çekti. Tahliyelerin gönüllü olarak yapılması gerektiğini vurgulayan Egeland yaklaşık 80 bininin rejim kontrolündeki “şartları korkunç olan barınaklara” sığındığını, 50 bininin ise muhaliflerin kontrolü altındaki İdlib’teki olduğunu belirtti. İdlib’te yerinden edilen yaklaşık 1,5 milyon kişinin yaşadığını akardı.

Son zamanlarda Doğu Guta’da çatışma ya da hava saldırıları ile ilgili raporların bulunmadığına işaret eden Egeland, savaşın sona erdiğine ilişkin umutlarının sürdüğünü kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Ceyş’ul İslam’ın Suriye hükümeti ile herhangi bir anlaşmaya varılması hakkında açıklamada bulunmadığını ve Doğu Guta’da 5 mahkûmun Duma anlaşması çerçevesinde serbest bırakıldığını aktardı.

Egelend açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Duma bölgesinde 80 ila 150 bin arasında sivilin halen silahlı muhalif gruplarının kontrolü altında olduğunu söylüyoruz. Bunların en büyüğü Ceyş’ul İslam’dır. Duma konusunda anlaşmaya varmak üzere olmamıza rağmen niçin Duma halkına ulaşamıyoruz? İnsani ihtiyaçlarının yoksunluğu nedeniyle çöküşün eşiğindeler.”