Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Gazze Şeridi 2020’de ‘yaşam için uygun değil’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler, Gazze Şeridi hakkında, Hamas Hareketi’nin kontrolünden ve boğucu İsrail ablukasından 10 yıl sonra bölgenin ‘yaşam için uygunsuz’ hale geldiği konusunda uyardı. BM, 2012’de yayınlanan geçmiş raporunda da ablukayı hafifletmek için hiçbir şey yapılmadığı takdirde, dar Filistin sahil şeridinin 2020’de yaşama uygunsuzluğu konusunda uyarmıştı.

BM İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper, tüm göstergeler yanlış yönde gidiyor dedi. Gazze’deki sosyoekonomik durumun önceki tahminlerden çok daha hızlı kötüye gittiğini vurgulayan Piper, bu uygulamaların devam etmesi halinde 2020 yılında Gazze’nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağını söyledi. Piper, Gazze’de elektriğe günde iki saate kadar verildiğini, sağlığa erişimin kısıtlı olduğunu ve gençler arasında işsizliğin yüzde 60’ı bulduğunu söyledi.

Piper, “çoğumuz için yaşanamazlık noktası çoktan aşıldı. Ancak Gazzeliler zorluklara rağmen bir şekilde dayanmaya devam ediyor” dedi.

İsrail’in 10 yıldır denizden, karadan ve havadan abluka altına aldığı Gazze’de, Hamas Hareketi’nin kontrolünde 2 milyon kişi yaşıyor. Gazze’ye dışardan ulaşım sağlanan ve İsrail’in kontrol sağlayamadığı tek yol Refah sınır kapısını ise 2013’te eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinden beri Mısır güçleri tarafından kapatıldı. Geçiş sadece insani nedenlerle istisnai olarak ve aralıklarla sağlanıyor. BM’nin ‘10 yıl sonra Gazze’ başlıklı raporunda, Gazze’deki suyun yüzde 95’inin içmek için uygun olmadığı, elektrik yardımının ise son aylarda ciddi oranda azaldığı ve günde birkaç saatle sınırlı kaldığı ifade edildi.

Gazze Şeridi, İsrail ordusu ile Gazze Şeridi’ndeki silahlı gruplar arasında 2008 ve 2014 yıllarında yaşanan yıkıcı üç savaşa tanık oldu. Mısır yetkilileri, son zamanlarda Refah sınırı yoluyla sanayi yakıtlarının Gazze’ye girmesine izin verdi. Nisan ayından bu yana kapalı olan tek elektrik santrali yeniden işletildi. İsrail hükümeti daha sonra, Gazze Şeridi’nde yaşayanların en iyi ihtimalle 3-4 saat elektrik aldığı durumda, günde 45 dakika Gazze Şeridi’ne elektrik kesintileri yapacağını açıkladı. İsrail, Ramallah’daki Filistin otoritesinin elektrik faturasının bir bölümünü Gazze’ye ödemeyi reddettiğini belirtti.

Piper, Filistin otoritesinin Filistin grupları arasındaki bölünmeyi sona erdirme hedefini ‘meşru’ olarak değerlendirdi. Hamas’a baskı yapmak için bazı önlemlere verilen
destek dile getirildi ancak diğerlerinin gelişigüzel olduğunu ve bölgenin nüfusuna zarar verdiğini belirtti. Filistin’deki bölünmeyi sona erdirmek ve rakip Fetih ile Hamas arasında 2007 yılının ortalarından beri uzlaşma sağlamak adına birçok arabuluculuk çabası, özellikle de Araplar başarısız oldu. Kanlı çatışmalardan sonra Gazze Şeridi’nde, Hamas’ın kontrolü tamamen sağlandı.

Hamas, sektörde yaklaşık 50 bin sivil ve güvenlik ekibi görevlendirirken, Filistin Yönetimi maaş ödemeyi sürdürdü. Ancak Hamas, çalışanlarının maaşlarını ödemeyi reddetti. Son aylarda, eski çalışanlarının maaşlarını azaltmaya çalıştı ve yaklaşık 6 bin kişi emekliye ayrıldı.

Hamas hareketi, kendi heyetiyle Mısır yetkilileri arasında Kahire’de yaptığı yoğun görüşmeler sonrasında, Gazze Şeridi’nde bir atılım başlattı. Hareketin resmi kaynaklarından biri, Gazze Şeridi konusunda sonraki aşamada, Mısır’dan daha olumlu ve sorumlu adımlar beklediklerini söyledi.

Gazze Şeridi’ndeki enerji ve mali sektörün başı Yusuf El-Keyali, Gazze Şeridi’ne malzeme temini ve ticaret mübadelesi dahil olmak üzere Mısırlı yetkililer ile yeni anlaşmalar içeren Hamas heyetinin gelişini açıkladı. Keyali, “Mısır yetkilileri ile Gazze Şeridi’nin sorunları ve ticari tesislerin elektrik ve yakıt konuları hakkında görüşmeler yaptık” dedi. Keyali, açıklamasına şunları ekledi, “Bölgenin nüfusunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için Mısır tarafıyla anlaşmaya varıldı. Önümüzdeki günlerde yakıt dağıtımı miktarında ve çeşidinde iyileşmeler olacak.” Özel bir Mısır medikal delegasyonunun, sağlık sorunları hakkında bilgi edinmek ve tıbbi ihtiyaçlarını belirlemek için yakında Gazze Şeridine geleceğini de belirtti.

Keyali, “Mısır tarafındaki yeni anlayışlar, onarım ve bakımın tamamlanması ve Refah geçişinin hemen ardından başlayan ticaret borsasını da içeriyor” dedi.
Hareketin siyasi bürosu üyesi Ruhi Müştehi’nin başkanlığını yaptığı, içişleri, finans, iş, ekonomi ve enerji kurumu yetkililerin de yer aldığı heyet, Kahire’de bir haftalık diyalogların ardından Gazze’ye döndü.

Heyetin görevi, Gazze Hareket Başkanı Yahya el-Sinvar’ın başkanlık ettiği eski heyetin mutabakata vardığı sözleşmelerin geliştirilmesini tartışmaktı. Keyali, “Heyet ek görüşmeler için Kahire’ye dönecek” dedi. Hamas, Gazze Şeridi’ni teslim etmesi hususundaki Filistin Otoritesi’nin baskısından kurtulmak için, Mısır’la yakıt, elektrik, malzeme ve ticari ilişkiler aradı. Kurum maaşları durdurdu, Gazze çalışanlarını emekliye ayırarak, bölge için yakıt ve elektrik parasını ödemeyi bıraktı. Hamas’ın yaklaşık üç ay önceki ilanından sonra cezalandırma için alınan önlemlerde, vergiden muaf tutulması kaldırıldı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, “son zamanlardaki tedbirlerin amacı, Hamas’a darbe önlemlerinden geri çekilmesi için baskı yapmaktır” dedi.