Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM Genel Sekreteri Guterres: Gazze savaşın eşiğinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun, Gazze Şeridi’nde Filistinli sivillere karşı orantısız güç kullanan İsrail’i kınayan tasarıyı, geçtiğimiz günlerde oy çokluğuyla kabul etmesinin ardından yeni bir rapor gündeme geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) dün gönderilen raporda, Gazze Şeridi sınırındaki son olaylar nedeniyle İsrail, sert bir şekilde eleştiriliyor. Raporda ayrıca İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da göstericilere yönelik kışkırtıcı açıklamalarda bulunmakla suçlanıyor.

İsrail ordusunun 30 Mart’ta Gazze’de başlayan “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerine katılan Filistinlilere karşı gerçek mermi kullanmasının kendisini şoke ettiğini belirten Guterres, İsrail’in, uluslararası insan hakları kurallarına bağlı kalarak sivillerin korunmasından sorumlu olduğunu vurguladı.

Guterres’in raporu, Gazze’deki şiddet nedeniyle İsrail’i hedef alıyor

BMGK tarafından görevlendirilen Guterres’in Gazze Şeridi’ndeki şiddet eylemlerine yönelik raporu, Gazze’nin İsrail ile bir savaşın eşiğinde olduğunu ortaya koyuyor. Raporda Hamas, Filistinlileri, sınır hattında şiddetli gösteriler yapmaya teşvik etmesi nedeniyle kınanırken; Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Gazze Şeridi’ndeki personelin maaşlarını ödememesi sebebiyle eleştiriliyor.

Çocuklar, gazeteciler ve sağlık görevlilerinin öldürülmesi konusu

İsrail’in gerçek mermi kullanımından sorumlu tutulduğu raporda, ölümle sonuçlanacak aşırı güç kullanımının, sadece hayati ya da ciddi yaralanma tehdidi durumunda yalnızca ‘son çare’ olarak kullanılması gerektiği bildirildi. Raporda, İsrail’in, uluslararası insani hukuka saygılı olarak vatandaşlarını koruması gerekliliği vurgulandı; ayrıca gazetecilerin ve tıp çalışanlarının yanı sıra çocukların öldürülmesinin asla kabul edilemeyeceğinin altı çizildi.

Raporda “İsrailli yetkililer, bir radyo röportajında kışkırtıcı açıklamalarda bulundu. İsrailli bir bakan, Gazze’deki tüm Filistinlilerin Hamas ile bağlantılı olduğunu iddia etti ve onları, meşru hedefler olarak gösterdi. Bu açıklama, son haftalarda gördüğümüz trajediye ve İsrail’in gerçek mermi kullanmasına neden olan göstericilere yönelik politikasını gözler önüne seriyor” ifadelerine yer verildi.

Raporda, Mahmud Abbas da eleştiriliyor

Buna ek olarak, Guterres, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı, Gazze Şeridi’ndeki memurların maaşlarını engellemesi nedeniyle kınayarak, ekonomik krizden daha çok, elektrik, içme suyu ve gıda sektörünün eksikliğinden endişe ettiğini belirtti.

“İsrail, uygulanabilir Filistin devleti kurma umutlarını baltalıyor”

Guterres raporunda ayrıca İsrail’in, BM Güvenlik Konseyi’nin, Aralık 2017’de çıkardığı, “yasa dışı Yahudi yerleşimlere son vermesini isteyen” karara uymadığını kaydetti. “İsrail’in yerleşim faaliyetleri hız kesmeden devam ediyor. Bu da uygulanabilir bir Filistin devleti kurma umutlarını baltalıyor” dedi.

Bu arada İsrailli kaynaklar, ülkelerinin ve İsrailli diplomatların, İsrail’e yönelik raporda yer alan eleştirileri azaltmak için çalıştıklarını aktardı.

Johnson’dan BM İnsan Hakları Konseyi’ne ‘İsrail’ suçlaması

Öte yandan Cenevre’de 38.’si düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi’nin açılışında konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise konseyi, İsrail’e karşı önyargılı olmakla suçladı. Jonson, her oturumda İsrail’in tartışmaların hedefinde bulunduğunu öne sürdü.

30 Mart tarihinde ‘Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nin başlamasından bu yana İsrail, 130 Filistinliyi öldürdü, 6 binden fazla Filistinliyi ise yaraladı.